MKTG SR - pasek na kartach artykułów

2022 rok na polsko-białoruskiej granicy. Samych prób nielegalnego wejścia na teren RP było ponad 15,5 tysiąca

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
W 2022 roku Straż Graniczna na całym odcinku polsko – białoruskiej granicy ujawniła ponad 15,5 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski (stan na 28.12).
W 2022 roku Straż Graniczna na całym odcinku polsko – białoruskiej granicy ujawniła ponad 15,5 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski (stan na 28.12). sg/twitter
Od początku roku Straż Graniczna na całym odcinku polsko-białoruskiej granicy ujawniła ponad 15,5 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski (stan na 28 grudnia 2022 r.). W całym 2021 roku tych prób było znacznie więcej, bo około 40 tysięcy. To oznacza, że liczba nielegalnych przekroczeń polsko-białoruskiej granicy w mijającym roku zmniejszyła się niemal o 2/3 w stosunku do roku poprzedniego. Co ciekawe, tą drogą do naszego kraju próbowali się przedostać obywatele aż 39 krajów, nawet tych najbardziej egzotycznych.

W trakcie mijającego roku skala zjawiska nielegalnej migracji znacznie zmalała w porównaniu do roku ubiegłego. Rekordowy był październik.

- W październiku 2021 roku ujawniono najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy, bo aż około 17,4 tys. W 2022 roku tych prób było również najwięcej w październiku, ale prawie siedmiokrotnie mniej, bo około 2,6 tysięcy - informuje mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wśród nielegalnych migrantów usiłujących w ciągu mijającego roku przedostać się do Polski, odnotowano obywateli około 39 państw.

Bez zapory nasze służby nie poradziłyby sobie z nielegalną migracją

- Migranci, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granice z Białorusi do Polski, to obywatele: Iraku, Jemenu, Afganistanu, Syrii, Iranu, Indii, Arabii Saudyjskiej, , Turkmenistanu, Pakistanu, Bangladeszu, Turcji, a także Egiptu, Maroka, Sri Lanki, Senegalu, Somalii, Kamerunu, Ghany, Gwinei, Konga, Kenii, Nigerii, Nepalu, Erytrei, Etiopii, Gambii, Demokratycznej Republiki Konga, Sudanu, Algierii, Mali, Togo, Beninu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kuwejtu, Kirgistanu, Komorów oraz Kuby i Czadu - wylicza rzecznik.

Sposób działania nielegalnych migrantów pozostaje zgodny z obserwowaną już wcześniej tendencją. Zdecydowana większość osób próbujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę, na Białoruś przyjeżdża z Rosji. Cudzoziemcy legalnie przybywają z krajów pochodzenia do Rosji, następnie różnymi środkami transportu udają się na Białoruś i stąd podejmują próby przedostania się do Polski.

- Migranci otrzymują od organizatorów wskazówki oraz informacje o poziomie kosztów związanych ze zorganizowaniem im nielegalnego przekroczenia granicy. Po nawiązaniu kontaktu z pośrednikiem, cudzoziemcy oczekują na wyznaczenie dogodnego terminu wyjazdu z miejsca zakwaterowania w rejon pogranicza. Ujawniane osoby przyjeżdżają na Białoruś na podstawie rosyjskich wiz m.in. w celu nauki, pracy, odwiedzin oraz podjęcia działalności gospodarczej - opowiada mjr Katarzyna Zdanowicz.

Oprócz nielegalnych migrantów, służby graniczne wraz z funkcjonariuszami Policji wciąż zatrzymują tzw. kurierów, którzy za ciężkie pieniądze pomagają cudzoziemcom przedostać się do zachodniej Europy. Do 28 grudnia zatrzymano około 500 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy.

- Na granicy polsko-białoruskiej w sumie zatrzymano 358 pomocników, z kolei na granicy polsko-litewskiej 142. W 2021 roku łącznie zatrzymano 415 pomocników, w tym na granicy polsko-białoruskiej 362, z kolei na odcinku polsko-litewskim 53 - mówi rzecznik.

Mijający rok był wyjątkowy na polsko-białoruskiej granicy także pod kątem zapory fizycznej, która została tam wybudowana. Powstała ona na całym odcinku lądowej granicy z Białorusią ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej na długości 186 km.

Na ukończeniu jest też już bariera elektroniczna, która dopełnia cały system monitorowania i ochrony granicy (w sumie 206 km). To m.in. czujniki ruchu, kamery dzienne i termowizyjne, które mają gwarantować największą szczelność granicy - do tego stopnia, że służby będą mogły monitorować już nawet samo podejście pod linię graniczną.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna