Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 tysiące Wojowników Maryi na ulicach miasta. Modlili się za za Ojczyznę

OPRAC.: red
Około 4 tysięcy osób wzięło udział w ogólnopolskim, otwartym spotkaniu formacyjnym wspólnoty Wojowników Maryi. „Załóż pełną zbroję Bożą” – to hasło spotkania, które rozpoczęło się na Pl. Jana Pawła II w Ełku, gdzie 8 czerwca 1999 r . Mszę św. sprawował Papież Jan Paweł II. Stamtąd wyruszyli w Procesji Różańcowej ulicami Kilińskiego, Grajewską – do salezjańskiej parafii pw. Św. Rafała Kalinowskiego. Nieśli krzyż, różne wizerunki i flagi Maryjne, a przede wszystkim różańce, na których modlili się za Ełk, diecezję ełcką i za Ojczyznę.

Po wygłoszonej przez założyciela wspólnoty – ks. Dominika Chmielewskiego SDB konferencji, Wojownicy Maryi wzięli udział w Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur.

„Walec dechrystianizacji toczy się i uderza w nas wszystkich, uderza w Kościół, w wartości chrześcijańskie. Ośmieszana jest wiara ludzi wierzących” – mówił ordynariusz. Przypomniał zebranym, że bronią żołnierza Chrystusowego, wojownika Maryi w walce z tym wszystkim jest krzyż, różaniec, Słowo Boże, wiara, prawda, miłość, Eucharystia. „Walczcie w mocy Ducha Świętego, z twórczą odwagą św. Józefa pokonując zło i wszelkie zakusy Szatana” – zachęcał. „Chrystus dzisiaj potrzebuje naszych rąk, naszych nóg, naszych ust, naszego serca, by ukazywać Jego miłość do człowieka” – dodał.

„Nasza formacja odbywa się głównie przez modlitwę, post, pracę nad swoimi słabościami. By poprzez Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu stawać się lepszymi chrześcijanami, lepszymi mężami i ojcami” – mówi Marcin z Augustowa. „Maryja jest najkrótszą, najpewniejszą drogą do Ojca” – dodaje.

Ważna w życiu Wojownika jest relacja z Maryją, którą budują przez nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, codzienny różaniec, czy zawierzenie Jezusowi przez Jego Matkę. Wojownicy Maryi czynni angażują się w życie Kościoła, przez modlitwę, osobiste świadectwo pokazują wartość wiary. Twierdzą, że miecz jest symbolem walki z grzechem i złem w sobie.

„Jestem tu z moimi synami. Miałem wewnętrzną potrzebę bycia dziś tu, w tym miejscu. Może za trzydzieści lat powiedzą z dumą, że byli tu z tatą, że modlili się trzymając w ręku różaniec. To napawa mnie ogromną nadzieją, że wiara jest siłą, że zawierzenie Ojcu przez serce Matki rodzi pokój i miłość w naszych rodzinach, w mojej rodzinie” – wyraził nadzieję jeden z ojców, Waldemar z Kalinowa.

Wojownicy Maryi, to Maryjna wspólnota męska, która zawiązała się podczas odbywających się cyklicznie otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn w Lądzie nad Wartą. By zostać Wojownikiem Maryi, niezbędne jest regularne uczestnictwo w spotkaniach ogólnopolskich oraz regionalnych. Po dwuletniej formacji i rekolekcjach opartych na „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort mężczyźni przystępują do Pasowania Mieczy, co nazywane jest aktem zawierzenia Maryi. Jest ono organizowane raz w roku.

W diecezji ełckiej obecnie jest 23 członków wspólnoty Wojownicy Maryi, kolejnych 17 przechodzi formację. Działają i posługują w dwóch wspólnotach: w Augustowie, gdzie opiekunem jest ks. Radosław Orchowski i w Ełku, pod opieką ks. Jerzego Walo SDB. W Polsce jest około 4 tysięcy mężczyzn między 18 a 50 rokiem życia, należących do tej wspólnoty.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna