Lekkoatletyka. Cztery medale mistrzostw Polski dla Podlasia Białystok (zdjęcia)

Kamila Lićwinko w Toruniu została halową mistrzynią Polski
Kamila Lićwinko w Toruniu została halową mistrzynią Polski Sławomir Kowalski / Polska Press
Kamila Lićwinko i Damian Czykier z Podlasia Białystok zostali halowymi mistrzami Polski. W sumie lekkoatleci z białostockiego klubu zdobyli cztery medale.

Długo trzeba było czekać na start w tym sezonie halowym skoczkini wzwyż Kamili Lićwinko. Zawodniczka po nieudanych Igrzyskach Olimpijskich nawet zapowiadała, że sezon halowy odpuści. Ale na szczęście tak się nie stało. Lekkoatletka wróciła do skakania w wielkim stylu. Już w pierwszym starcie podczas mityngu Orlen Cup w Łodzi pokonała poprzeczkę na wysokości 197 cm i od razu została wiceliderką list światowych oraz wypełniła minimum na halowe mistrzostwa Europy w Belgradzie (191 cm). Trzy dni po starcie w Łodzi sięgnęła po złoto mistrzostw Polski w Toruniu.

Kamila Lićwinko najpopularniejszym sportowcem woj. podlaskiego? Zagłosuj w naszym plebiscycie!

Ale w niedzielnym konkursie skoki już nie były takie dobre. Lićwinko w drugiej próbie pokonała 185 cm, w trzeciej 188 cm, w drugiej 193 cm. Trzy podejścia do 195 cm były nieudane. To już siódmy halowy tytuł mistrzyni Polski seniorek w karierze zawodniczki pochodzącej z Bielska Podlaskiego.

– Czułam dyskomfort w stopie i stąd słabsze skoki – mówiła zawodniczka w rozmowie z TVP. – Po rozbiegu biegałam dobrze, ale po prostu nie odbijałam się. Mam nadzieję, że do mistrzostw Europy w Belgradzie popracuję z fizykoterapeutami i uporam się z tym problemem i znowu wszystko sobie poukładam technicznie.

Podczas mityngu Orlen Cup minimum na Belgrad w biegu na 60 metrów przez płotki uzyskał także Damian Czykier. W Łodzi 24–letni płotkarz zajął trzecie miejsce z czasem 7,71 s, czyli lepiej o 0,04 s od wskaźnika ustalonego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Do mistrzostwa Polski w niedzielę Czykierowi wystarczył wynik 7,80 s. To pierwsze złoto halowych mistrzostw kraju w kategorii seniorów płotkarza.

Brązowymi medalistkami w Toruniu zostały jeszcze dwie zawodniczki Podlasia: w pchnięciu kulą Klaudia Kardasz i w biegu na 800 metrów Paulina Mikiewicz –Łapińska.

20–letnia Kardasz w swojej najlepszej próbie pchnęła na odległość 16,86 m. Jest to rekord życiowy podopiecznej Przemysława Zabawskiego. Do minimum na mistrzostwa Europy kulomiotce zabrakło tylko 14 cm. Wygrała Paulina Guba ze Startu Otwock – 17,99 m.

Natomiast Mikiewicz –Łapińska ukończyła bieg z czasem 2:03,87 min. To jej najlepszy wynik w sezonie. Trzeba zaznaczyć, że w mistrzostwach nie wystartowała tegoroczna rekordzistka Polski rewelacyjna Joanna Jóźwik z AZS AWF Warszawa. Wygrała Martyna Galant z AZS Poznań – 2:03,51 min.

– Trzy zawodniczki zmieniały się na prowadzeniu, aby uzyskać minimum na mistrzostwa Europy, które wynosi 2:03,00 min. – mówi Tomasz Dąbrowski, trener Podlasia. – Ale niestety nie udało się, chociaż było bardzo blisko.

Tuż za podium uplasował się skoczek wzwyż Podlasia Piotr Milewski – 208 cm.

Natomiast szósta w finale biegu na 60 metrów była jedyna zawodniczka startująca w mistrzostwa Polski z Bojar Białystok – Klaudia Konopko. Jej czas to 7,61 s. Wygrała Ewa Swoboda z AWF Katowice – 7,15 s.

Mistrzostwa Europy w Belgradzie odbędą się w dniach 3 – 5 marca.