Wyścig Niemen dla kolarza Pogoni Puławy

kgol
2016-07-24  bialystok niemen miedzynarodowy wyscig kolarski juniorow kolarze fot. anatol chomicz / kurier poranny / gazeta wspolczesna / polska press
2016-07-24 bialystok niemen miedzynarodowy wyscig kolarski juniorow kolarze fot. anatol chomicz / kurier poranny / gazeta wspolczesna / polska press Anatol Chomicz
Filip Maciejuk z Pogoni Puławy zwycięzcą 29. edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego “Niemen”

Do rywalizacji przystąpiło 80 kolarzy z Polski i zagranicy. W gronie zawodników znalazła się także reprezentacja województwa podlaskiego.
Rywalizację w tegorocznym wyścigu rozpoczął czwartkowy prolog w Grodnie na Białorusi. Tam bezkonkurencyjny okazał się Maciejuk, pokonując 4-kilometrowy dystans w 4 minuty i 56 sekund, przy średniej prędkości ponad 46 km/h.
Jako drugi na metę dojechał jeden z zawodników białoruskich, a podium uzupełnił Szymon Jąkała z UKS Sokół Kęty.

Zmiany na pozycji lidera nie przyniósł także drugi etap “Niemenu”, choć tym razem na mecie w Grodnie najszybciej zameldował się Mikołaj Konieczny z SMS Świdnica. Kolarze mieli do pokonania pięć rund o łącznej długości 85 kilometrów. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się kolejno reprezentanci Białorusi Siergiej Szauczenka (MGCOR Mińsk) oraz Nikita Borowik (Mińsk Obłast).

Kolejny, sobotni etap, z Grodna do Sokółki liczył 80 kilometrów. Najlepszy tego dnia okazał się Kamil Kordus, reprezentujący klub KKS Gostyń. Tuż za nim był Piotr Pękala z Pogoni Mostostal Puławy. Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Proć z KS Agros Zamość.
Wśród zawodników było także dwóch kolarzy Sokólskiego Klubu Kolarskiego „Sokół”: Ernest Greś oraz Jakub Mozolewski.

Właśnie z Sokółki wystartował czwarty etap zawodów. Trasą przez Drahle, Bohoniki, Malawicze Dolne, Wojnowce, Babiki, Usnarz Górny, Jurowlany, Krynki, Szudziałowo, Ostrów Północny, Kopna Góra, Supraśl, Ogrodniczki i Nowodworce kolarze dojechali ne metę do Białegostoku.
– Cały czas będziemy starali się kontrolować wyścig, tak aby nie dopuścić do żadnego groźnego odjazdu. Najlepiej byłoby, gdyby do Białegostoku dojechał cały peleton – mówił przed startem lider wyścigu Filip Maciejuk z KS Pogoń Mostostal Puławy.
Zawodnicy pojawili się w Białymstoku około godziny 18. Najlepszy z finiszującego peletonu okazał się Nikita Borowik. Drugi był, zwycięzca trzeciego etapu – Kordus (KKS Gostyń). W pierwszej trójce znalazł się także Dzianis Marczuk z Brest Obłast.

W czołowej “30” uplasowało się dwóch kolarzy z Podlasia:Jakub Mozolewski (SKK „Sokół”) oraz Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok).
– Od startu w Sokółce peleton jechał bardzo szybkim tempem. Kiedy powiał mocniejszy wiatr, wraz z innymi kolarzami, zostałem nieco z tyłu. Czołówkę udało nam się dogonić w Krynkach – powiedział o czwartym etapie Ernest Greś, z Sokoła.
Tegoroczną edycję zakończyło niedzielne kryterium uliczne na ulicach Białegostoku. Zawodnicy wystartowali spod Teatru Lalek o godzinie 10.30. Pokonali 30 okrążeń o łącznej długości 60 kilometrów.

Piąty etap zwyciężył Piotr Pękala z Pogoni Puławy, przed kolegą z drużyny Krzysztofem Kucio.
W klasyfikacji generalnej ostatecznie triumfował Maciejuk, przed Białorusinami – Iwanem Szakaletsem i Siergiejem Szauczenką. Z Podlasian najwyżej uplasowali się Greś, który zajął 49. miejsce i Piotr Kruszewski – 57. lokata