Odcinek na zdrowie, kredyt i rozwód

  Odcinek na zdrowie, kredyt i rozwód

  Urszula Bisz

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Około 100 tys. emerytów i rencistów z województwa podlaskiego, którzy otrzymują swoje świadczenie na rachunki bankowe, będzie musiało pilnie strzec wrześniowych odcinków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez najbliższy rok będzie to jedyny dokument, dzięki któremu skorzystają z opieki lekarskiej, kupią coś na raty, wezmą kredyt lub się rozwiodą.
  Do niedawna każdy emeryt czy rencista co miesiąc otrzymywał pocztą z ZUS-u odcinek wpłaty. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia uznał jednak, że jest to zbyt duży wydatek i podjął decyzję, w związku z którą emeryci i renciści, których świadczenia wpływają na rachunki bankowe, dostaną taki odcinek tylko raz. ZUS wyśle go swoim świadczeniobiorcom w przyszłym miesiącu. Emeryci dostaną go po raz ostatni w życiu, a rencistom będzie on wysyłany raz w roku, za każdym razem we wrześniu.
  Tego dokumentu trzeba będzie strzec jak oka w głowie, najlepiej go zalaminować.
  Będzie to jedyne potwierdzenie podlegania ubezpieczeniu, które upoważni do korzystania z usług lekarskich. Bez niego klienci ZUS-u mogą mieć problemy z wizytą w przychodni. Wcześniej, aby lekarz mógł przyjąć klientów ZUS-u, musieli oni mieć ze sobą ostatni miesięczny odcinek emerytalny czy rentowy.
  Odcinek będzie również potrzebny w miejscach, gdzie trzeba udowodnić stałe dochody. Jeżeli emeryt czy rencista zechce kupić jakiś sprzęt na raty lub wziąć kredyt, musi mieć dokument z ZUS-u. Będzie on również niezbędny, jeżeli emeryt czy rencista zechce się rozwieść.
  W przypadku, jeżeli odcinek zostanie zgubiony lub zniszczony, ZUS wystawi na to miejsce zaświadczenie o wypłacie świadczenia. Będzie się to jednak wiązało z dodatkową wizytą w ZUS-ie oraz staniem w kolejkach.
  Na wstrzymaniu comiesięcznego wysyłania odcinków ZUS zaoszczędzi 48 mln zł rocznie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo