Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Odcinek na zdrowie, kredyt i rozwód

  Odcinek na zdrowie, kredyt i rozwód

  Urszula Bisz

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Około 100 tys. emerytów i rencistów z województwa podlaskiego, którzy otrzymują swoje świadczenie na rachunki bankowe, będzie musiało pilnie strzec wrześniowych odcinków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez najbliższy rok będzie to jedyny dokument, dzięki któremu skorzystają z opieki lekarskiej, kupią coś na raty, wezmą kredyt lub się rozwiodą.
  Do niedawna każdy emeryt czy rencista co miesiąc otrzymywał pocztą z ZUS-u odcinek wpłaty. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia uznał jednak, że jest to zbyt duży wydatek i podjął decyzję, w związku z którą emeryci i renciści, których świadczenia wpływają na rachunki bankowe, dostaną taki odcinek tylko raz. ZUS wyśle go swoim świadczeniobiorcom w przyszłym miesiącu. Emeryci dostaną go po raz ostatni w życiu, a rencistom będzie on wysyłany raz w roku, za każdym razem we wrześniu.
  Tego dokumentu trzeba będzie strzec jak oka w głowie, najlepiej go zalaminować.
  Będzie to jedyne potwierdzenie podlegania ubezpieczeniu, które upoważni do korzystania z usług lekarskich. Bez niego klienci ZUS-u mogą mieć problemy z wizytą w przychodni. Wcześniej, aby lekarz mógł przyjąć klientów ZUS-u, musieli oni mieć ze sobą ostatni miesięczny odcinek emerytalny czy rentowy.
  Odcinek będzie również potrzebny w miejscach, gdzie trzeba udowodnić stałe dochody. Jeżeli emeryt czy rencista zechce kupić jakiś sprzęt na raty lub wziąć kredyt, musi mieć dokument z ZUS-u. Będzie on również niezbędny, jeżeli emeryt czy rencista zechce się rozwieść.
  W przypadku, jeżeli odcinek zostanie zgubiony lub zniszczony, ZUS wystawi na to miejsce zaświadczenie o wypłacie świadczenia. Będzie się to jednak wiązało z dodatkową wizytą w ZUS-ie oraz staniem w kolejkach.
  Na wstrzymaniu comiesięcznego wysyłania odcinków ZUS zaoszczędzi 48 mln zł rocznie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama