Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Niedobry klimat dla Polaków

  Niedobry klimat dla Polaków

  (db)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  29 kombatantów polskich sił zbrojnych i Sybiraków przyjechało wczoraj z Grodna do Kuźnicy, żeby odebrać przyznane im przez polskie władze odznaczenia. Wręczał je im konsul generalny RP w Grodnie. Uroczystość, która miała odbyć się na Białorusi, została przeniesiona do Polski, ze względu na postawę tamtejszych władz.
  - Musieliśmy zrezygnować z naszych planów. Powodem było i jest to wszystko, co dzieje się wokół Związku Polaków na Białorusi - powiedział Andrzej Krętowski, konsul generalny RP w Grodnie. - Białoruskie władze są przeciwne organizowaniu większych zgromadzeń. Zanim przygotuje się jakąkolwiek imprezę, trzeba uzyskać zgodę, którą należy mieć już 15 dni przed planowaną uroczystością. Spotkanie w Kuźnicy to mój pomysł. Uznałem, że tak będzie dużo bezpieczniej i łatwiej.
  Na sali, gdzie odbywała się wczorajsza uroczystość, był m.in. Józef Pórzecki, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, wybrany podczas zjazdu 13 marca br.
  - Jesteście naszą ostoją polskości i patriotyzmu - powiedział do weteranów wiceprezes.
  Kombatanci odebrali medale "Pro Memoria", ustanowione dla upamiętnienia 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Część z nich dostała też Odznaki Weterana Walk o Niepodległość oraz Patent "Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny".
  - Nie było innego wyjścia, musieliśmy przyjechać do Kuźnicy, bo inaczej tych medali chyba byśmy wcale nie dostali. Wiadomo, co się teraz dzieje na Białorusi. Tam już nie ma naszego związku, a w jego miejsce Łukaszenka utworzył coś, co między sobą nazywamy "Komunistycznym Związkiem Pseudo-Polaków na Białorusi" - powiedziała Halina Jakołcewicz z Grodna.
  Odznaczeni Polacy wrócili do Grodna wczorajszym popołudniowym pociągiem. Ich podróż opłacił konsulat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama