Niedobry klimat dla Polaków

  Niedobry klimat dla Polaków

  (db)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  29 kombatantów polskich sił zbrojnych i Sybiraków przyjechało wczoraj z Grodna do Kuźnicy, żeby odebrać przyznane im przez polskie władze odznaczenia. Wręczał je im konsul generalny RP w Grodnie. Uroczystość, która miała odbyć się na Białorusi, została przeniesiona do Polski, ze względu na postawę tamtejszych władz.
  - Musieliśmy zrezygnować z naszych planów. Powodem było i jest to wszystko, co dzieje się wokół Związku Polaków na Białorusi - powiedział Andrzej Krętowski, konsul generalny RP w Grodnie. - Białoruskie władze są przeciwne organizowaniu większych zgromadzeń. Zanim przygotuje się jakąkolwiek imprezę, trzeba uzyskać zgodę, którą należy mieć już 15 dni przed planowaną uroczystością. Spotkanie w Kuźnicy to mój pomysł. Uznałem, że tak będzie dużo bezpieczniej i łatwiej.
  Na sali, gdzie odbywała się wczorajsza uroczystość, był m.in. Józef Pórzecki, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, wybrany podczas zjazdu 13 marca br.
  - Jesteście naszą ostoją polskości i patriotyzmu - powiedział do weteranów wiceprezes.
  Kombatanci odebrali medale "Pro Memoria", ustanowione dla upamiętnienia 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Część z nich dostała też Odznaki Weterana Walk o Niepodległość oraz Patent "Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny".
  - Nie było innego wyjścia, musieliśmy przyjechać do Kuźnicy, bo inaczej tych medali chyba byśmy wcale nie dostali. Wiadomo, co się teraz dzieje na Białorusi. Tam już nie ma naszego związku, a w jego miejsce Łukaszenka utworzył coś, co między sobą nazywamy "Komunistycznym Związkiem Pseudo-Polaków na Białorusi" - powiedziała Halina Jakołcewicz z Grodna.
  Odznaczeni Polacy wrócili do Grodna wczorajszym popołudniowym pociągiem. Ich podróż opłacił konsulat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo