Zasady wiary w skrócie

  Zasady wiary w skrócie

  Katarzyna Michałowska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Państwo ma obowiązek zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa, stabilność pieniądza, sprawne służby publiczne oraz czuwać nad realizowaniem naszych praw w dziedzinie gospodarczej. To nie jest fragment konstytucji, tylko "Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego", które można już kupić w podlaskich księgarniach.
  "Kompendium" jest skróconą wersją Katechizmu Kościoła Katolickiego.
  Kościół związanyz narodem żydowskim
  Przeczytamy w nim o znaczeniu podstawowych zasad wiary katolickiej. Dowiemy się, że Pismo Święte należy czytać z pomocą Ducha Świętego, wierzyć w Boga to przylgnąć do Niego osobowo, że trzeba szanować ludzi, którzy nie są katolikami. "Kompendium" stwierdza także, że Kościół katolicki łączy nierozerwalna więź z narodem żydowskim.
  Większość osób, z którymi rozmawialiśmy, nawet nie przypuszczała, że Katechizm Kościoła Katolickiego zawiera takie treści.
  - Jakoś nigdy w kościele nie słyszałam, że łączy nas więź z narodem żydowskim. Choć to oczywiste, przecież Chrystus był Żydem - mówi Anna Majewska z Białegostoku.
  Sztuczne zapłodnieniejest niemoralne
  Duże zainteresowanie wśród naszych rozmówców wywołało zdanie, że obywatel może nie przestrzegać zarządzeń władz cywilnych, gdy przepisy te są sprzeczne z wymaganiami ładu moralnego. W "Kompendium" znajdziemy zagadnienia, dotyczące seksualności człowieka, terroryzmu, doświadczeń naukowych, przeszczepów narządów czy sterylizacji. Z książki dowiemy się, że niemoralne jest sztuczne zapłodnienie, rozwód, wolne związki oraz akty seksualne przed lub poza małżeństwem.
  "Kompendium" porusza także kwestie społeczne, tj. niedopuszczalność aborcji czy eutanazji. Wg zapisów, dobro wspólne jest sumą warunków życia społecznego, pozwalającą osiągnąć doskonałość. Ci, którzy sprawują władzę, powinni wykonywać ją jako służbę, szanując m.in. podstawowe prawa człowieka.
  Księża przestrzegają, aby nie odczytywać zapisów w "Kompendium" zbyt powierzchownie, bo można wyciągnąć błędne wnioski.
  Vademecum dla wszystkich
  - "Kompendium" jest wierną i pewną syntezą "Katechizmu Kościoła Katolickiego". Obejmuje w sposób zwięzły wszystkie istotne i podstawowe elementy wiary Kościoła tak, aby mogło stanowić, jak tego życzył sobie mój poprzednik (Jan Paweł II), pewien rodzaj vademecum, które pozwoli osobom wierzącym i niewierzącym objąć jednym rzutem oka całą panoramę wiary katolickiej - to słowa papieża Benedykta XVI, które widnieją na ostatniej stronie "Kompendium".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo