Bez serca dla siwych włosów

  Bez serca dla siwych włosów

  Anna Perkowska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  "Pan jest dla mnie przeżytek" albo "W pani wieku to nie warto się leczyć" - takie komentarze bardzo często słyszą mieszkańcy woj. podlaskiego powyżej 60. roku życia. Specjaliści zajmujący się dyskryminacją osób ze względu na wiek uważają, że problem dyskryminacji, szczególnie ze strony pracodawców zaczyna się już po 40.
  Starsi Podlasianie podkreślają, że z dyskryminacją spotykają się na każdym kroku.
  - Czasami czuję się po prostu niepotrzebna. Często spotykam się ze stwierdzeniem, żebym sprawdziła coś w Internecie. A niby jak. Nawet jak pytam wnuczka, to on mi mówi: Babcia, chyba żartujesz. Przecież ty się nie znasz na Internecie - mówi 65-letnia Walentyna z Białegostoku.
  Pracodawca ich nie chce
  Najwięcej emocji wzbudza dyskryminacja na rynku pracy. Osoby starsze - przy niskich emeryturach - chętnie dorobiłyby parę groszy.
  - Istnieje błędne przekonanie, że są mniej wydajne od młodych, wolniej pracują i częściej chorują. Pracodawcy nie doceniają jednak doświadczenia zawodowego osób starszych - tłumaczy Beata Tokarz z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
  Tymczasem pracodawcy w ofertach pracy zaznaczają pożądany wiek kandydata.
  - To jest zabronione od 2004 roku. Prawo pracy zabrania różnicowania osób przy zatrudnianiu ze względu na wiek - mówi Beata Tokarz.
  Zdaniem Akademii RF, wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat w Polsce należy do najniższych w Europie. Tylko 28 proc. spośród tych osób jest zatrudnionych, podczas gdy w UE jest to 40 proc., a w USA - 60 proc.
  Na starość nie ma leku
  - Być może dla pielęgniarki jest to śmieszne, kiedy mówi: "Dziadek robimy zastrzyk", ale dla mnie nie bardzo. Płaciłem podatki tyle lat i wymagam godnego traktowania - mówi Eugeniusz z Białegostoku.
  Seniorzy skarżą się, że personel szpitali często zrzuca na ich rodziny obowiązek opieki nad nimi w szpitalu. Twierdzą, że lekarze z pobłażliwością podchodzą do ich choroby. Brak właściwej diagnozy tłumaczony jest wiekiem. Lekarze nie chcą kierować osób starszych na kompleksowe badania, tłumacząc, że na ich starość nie ma leku.
  Kredyt nie dla seniora
  Seniorzy twierdzą, że przykłady można mnożyć. Mają ograniczony dostęp do kredytów i pożyczek. Mają też trudności z językiem urzędowym, posługiwaniem się telefonami komórkowymi, które są bardzo małe i trudne w obsłudze. Seniorzy mają też problem z kartami bankomatowymi. Banki często przyznają je osobom starszym, ale nikt nie zważa, czy klient potrafi skorzystać z tego udogodnienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo