Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Obroni przed rakiem

  Obroni przed rakiem

  (luk)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Jest szansa, że w przyszłości kobiety nie będą chorowały na raka szyjki macicy. W Białymstoku i kilku innych ośrodkach w Polsce trwają badania nad specjalną szczepionką, zapobiegającą zachorowaniom. Podsumowanie dotychczasowego etapu badań wypadło bardzo pomyślnie.
  - Póki szczepionka na raka nie będzie w powszechnym użyciu, najlepszą formą zapobiegania chorobie są badania cytologiczne - mówi prof. Piotr Knapp

  - Póki szczepionka na raka nie będzie w powszechnym użyciu, najlepszą formą zapobiegania chorobie są badania cytologiczne - mówi prof. Piotr Knapp ©A. Zgiet

  Szczepionka opracowana przez zespół amerykańskich naukowców ma zabezpieczać przed wirusem jednej z postaci papillomawirusa (HPV), który powoduje bezbolesną infekcję szyjki macicy, a w efekcie prowadzi często do powstania w tym miejscu nowotworu. Szczepionkę najpierw testowano w USA. W listopadzie 2002 roku preparat trafił na testy do innych państw, w tym Polski. Obejmują one 12 tys. kobiet między 16. a 26. rokiem życia. Poza Białymstokiem testy przeprowadzają jeszcze ośrodki w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Połowa badanych kobiet otrzymuje placebo, druga połowa - trzy dawki szczepionki.
  W przeanalizowanym już okresie dwuletnich badań udowodniono, że szczepionka w stu proc. zapobiegała przypadkom nieinwazyjnego raka szyjki macicy oraz stanów przednowotworowych umiarkowanego i wysokiego stopnia.
  - W naszym ośrodku badania ciągle trwają - mówi prof. Piotr Knapp, kierownik Zakładu Profilaktyki Schorzeń Narządu Rodnego w Białymstoku. - Ale można już powiedzieć, że o ile wirus HPV jest onkogenny, to jest szansa, że w przyszłości nie będzie raka szyjki macicy. Te kobiety, które teraz dostają szczepionkę, będą pierwszymi, które nie zachorują na ten typ nowotworu.
  W przyszłości szczepionka mogłaby stać się formą zapobiegania temu nowotworowi u wszystkich kobiet. Póki jednak co, podstawową formą zapobiegania chorobie jest prewencja wtórna, czyli systematyczne badania cytologiczne, które pozwalają na wykrycie choroby w pierwszym, całkowicie wyleczalnym stadium. Niestety, jak twierdzi prof. Knapp, Polki nie mają nawyku systematycznego badania się w tym kierunku. Gdyby tak zaś było, większość tych, co zachorują, mogłoby uniknąć ciężkich kuracji i zaawansowanych postaci nowotworu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama