Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Kaczyński z "Solidarnością", Tusk z mniejszością białoruską

  Kaczyński z "Solidarnością", Tusk z mniejszością białoruską

  (ka, agak)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Stolica Podlasia stała się w czwartek areną walki politycznej. O tej samej porze na jednym końcu miasta studentom i mniejszości białoruskiej wykładał swoje racje Donald Tusk, na drugim - Lech Kaczyński wygłaszał płomienne przemówienie do członków "Solidarności".
  Donald Tusk spotkał się z czołowymi przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu. Lecha Kaczyńskiego w Wasilkowie oblegały tłumy: działaczy

  Donald Tusk spotkał się z czołowymi przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu. Lecha Kaczyńskiego w Wasilkowie oblegały tłumy: działaczy i dziennikarzy ©B. Maleszewska, A. Zgiet

  Lech Kaczyński przyjechał do Białegostoku, a w zasadzie do podbiałostockiego Wasilkowa, na ogólnokrajowy zjazd "Solidarności". Gościł na nim tylko dwie godziny, zdążył jednak usłyszeć liczne owacje i okrzyki "Lech Kaczyński prezydentem". Na sali obrad było bardzo gorąco - najbardziej wtedy, gdy Kaczyński zapewniał, że jeśli wygra wybory, to jako głowa państwa w ciągu dwóch pierwszych miesięcy swojej kadencji spotka się z Komisją Krajową "S":
  - Będziemy przy drzwiach otwartych i przy drzwiach zamkniętych rozmawiać o wszystkich poważnych sprawach - wyjaśniał Kaczyński. - Bo moją rolą jako prezydenta będzie gwarantowanie zmian pozytywnych.
  Jedną z nich ma być zablokowanie pomysłów zliberalizowania kodeksu pracy.
  - Ja owszem, chcę walczyć z wolnością, ale taką, która polega na czynieniu krzywdy innym.
  Taka wolność to m.in. działalność przestępcza, ale też wykorzystywanie pracowników przez pracodawcę - a do tego może doprowadzić liberalizacja kodeksu pracy - podkreślał kandydat na prezydenta. - W walce z takimi pomysłami będę waszym sojusznikiem, ale ja też potrzebuję sojuszników, potrzebuję "Solidarności".
  Kaczyński podkreślił, że jego przeciwnik w walce o prezydenturę buduje mit, że on także jest człowiekiem "Solidarności".
  - A to ma raczej niewiele wspólnego z prawdą. Donald Tusk był działaczem opozycji, nie "Solidarności".
  Tymczasem Donald Tusk zbyt mocno nie atakował swojego przeciwnika. Zapewnił jedynie, że na pewno nie doczeka się on przeprosin w związku ze sprawą warszawskich hospicjów.
  - To jest przykra prawda dla Lecha Kaczyńskiego, prawda o polityce społecznej w Warszawie. Nie dziwię się, że wzbudza takie zdenerwowanie - powiedział dziennikarzom Donald Tusk, po czym udał się na spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej.
  - Nikt nie rozumie was tak jak ja, bo sam jestem w mniejszości. Wolę jednak używać słowa wspólnota, bo na Kaszubach trudno mówić o mniejszości kaszubskiej - dodał Donald Tusk.
  Kandydat PO na prezydenta stwierdził, że należy budować nić porozumienia między Polakami i Białorusinami w Polsce, podobną do tej, którą obie narodowości zbudowały na Białorusi. Zaproponował także rozpoczęcie akcji pomocowej dla Białorusinów, nie tylko w charakterze politycznym, ale także materialnym.
  - Powinna być to taka pomoc, jaką otrzymali Polacy podczas stanu wojennego - stwierdził Donald Tusk.
  Donald Tuk w Białymstoku spotkał się także ze studentami i arcybiskupem Wojciechem Ziembą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama