Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa u granic

(luk, sm)
Niektórzy rolnicy, hodujący np. kury na własne potrzeby, nie zamierzają stosować się do nakazu trzymania drobiu w pomieszczeniu. – Nie będę zamykać kur, ja im nie dam zachorować – zapewnia mieszkanka Danuta Wróblewska z Rybnik. – Do nas ta choroba nie dojdzie, a jak jakaś kura będzie słabsza, to zaraz się ją zlikwiduje. Azamknąć ich nie mogę, bo nie będą nieść jajek.
Niektórzy rolnicy, hodujący np. kury na własne potrzeby, nie zamierzają stosować się do nakazu trzymania drobiu w pomieszczeniu. – Nie będę zamykać kur, ja im nie dam zachorować – zapewnia mieszkanka Danuta Wróblewska z Rybnik. – Do nas ta choroba nie dojdzie, a jak jakaś kura będzie słabsza, to zaraz się ją zlikwiduje. Azamknąć ich nie mogę, bo nie będą nieść jajek. A. Zgiet
Zakaz trzymania drobiu na otwartej przestrzeni od dziś obowiązuje w całej Polsce. Ma on zmniejszyć ryzyko wybuchu epidemii ptasiej grypy.

Jak nie zarazić się ptasią grypą?

Jak nie zarazić się ptasią grypą?

Mięso drobiowe i jajka jeść po po wcześniejszym upieczeniu lub ugotowaniu - już temperatura 70 st. C. zabija wirusa grypy (surowe jajka i żółtka mogą nieść niebezpieczeństwo!).
Można karmić ptaki, ale nie z dłoni, a po powrocie do domu umyć dokładnie ręce mydłem lub innym detergentem (w samej wodzie wirus czuje się świetnie!).
Dokładnie myć ręce po kontakcie z surowym drobiem, dokładnie czyścić także deski czy blaty, które miały styczność z takim mięsem.

Minister rolnictwa wydał rozporządzenie, kiedy się okazało, że niebezpieczna dla ludzi odmiana wirusa ptasiej grypy jest w Rumunii. Do zarażenia ptactwa hodowlanego może dojść przez kontakt z dzikimi ptakami lub przez wspólny pokarm i wodę. Dlatego minister nakazał trzymać drób w pomieszczeniach zamkniętych. Za niestosowanie się do przepisów grozi mandat, grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności. Oile właścicieli ferm drobiu łatwo będzie sprawdzić, to rolnicy dość opornie podchodzą do nowego obowiązku.
- Jak trzeba, to zamknę kury, chociaż to trochę dla nich niedobrze - mówi Aleksandra Rybnik z Rybnik k. Wasilkowa.
Jednak są i tacy, którzy nie zamierzają zamykać drobiu, bo ich zdaniem, choroba do nich nie dotrze.
Tymczasem tylko przestrzeganie nakazu i zasad higieny może nas uratować przed wirusem ptasiej grypy. Panika przed tą chorobą spowodowała, że z aptek poznikały szczepionki przeciwko grypie ludzkiej.
- Choć szczepionka przeciwko grypie ludzkiej nie chroni od wirusa ptasiej grypy, warto się zaszczepić - mówi Stefan Kuroczycki-Saniutycz, podlaski inspektor sanitarny. - Organizm będzie bardziej odporny, nie dojdzie też do mutacji wirusa ptasiego z ludzkim, co byłoby bardzo groźne w skutkach.
Niestety, obecnie szczepionki od grypy nie ma na Podlasiu ani w aptekach, ani w hurtowniach.
- Zapasy się skończyły - mówi Artur Wnuk, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - Ale spodziewamy się kolejnej dostawy, ok. 200 sztuk. Niestety, nie wiemy kiedy to będzie i na pewno nie cała partia będzie dla białostoczan. Część szczepionek zostanie rozdysponowana między osoby, którym taka ochrona jest szczególnie potrzebna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna