Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Karetki niezbędne w terenie

  Karetki niezbędne w terenie

  (luk)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Białostockie pogotowie może nie otrzymać pieniędzy z unijnego programu ZPORRna zakup siedmiu karetek transportowych. Na razie wniosek stacji jest zawieszony, a niewykluczone, że całkiem przegra z... budową hali sportowej Politechniki Białostockiej.
  Karetki transportowe są niezbędnym elementem systemu pomocy doraźnej.
  - Zwłaszcza w terenie, gdzie mamy Zakłady Pomocy Doraźnej, w których stacjonuje po jednym ambulansie ratunkowym - mówi Ryszard Wiśniewski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. - Gdy zachodzi potrzeba przetransportowania chorego np. na specjalistyczne badanie lub do innego szpitala, pacjenta wiezie właśnie ta erka. W tym czasie nie ma jednak żadnego zabezpieczenia w zespół ratunkowy na tym terenie. Dlatego karetki transportowe są dla nas niezbędne.
  Takie karetki mogłyby też być rezerwą w razie zdarzenia w terenie, gdzie potrzebne byłyby naraz dwa ambulanse. Karetki transportowe są bowiem wyposażone w sprzęt, a w razie potrzeby mogą też być doposażone. Niestety, koszty zakupu takich siedmiu ambulansów przekraczają możliwości finansowe stacji. Jeden samochód kosztuje około 180 tys. zł. Dlatego WSPR złożyła wniosek o pieniądze z programu unijnego ZPORR.
  - Przeszliśmy wszystkie etapy, a teraz okazuje się, że nasz wniosek przepadł na rzecz budowy hali sportowej politechniki - mówi Wiśniewski.
  - To nie jest tak do końca - ocenia Karol Tylenda, wicemarszałek województwa podlaskiego. - Pieniądze na halę pochodzić będą z innego programu. Ale sytuacja dofinansowania inwestycji w ochronie zdrowia w ogóle jest niejasna. Prawdopodobnie będzie rozpisany nowy konkurs. W związku z tym, że wartość euro spadła, są na ten cel mniejsze pieniądze. Ale moim zdaniem, pogotowie musi być dosprzętowione i na pewno ze strony województwa nie będziemy stawiać żadnych przeszkód w staraniu się o dotacje. Wiele jednak będzie zależeć od wojewody i ministra.
  Białostockie pogotowie ma już natomiast zagwarantowane środki unijne na zakup czterech nowych erek i jednego ambulansu noworodkowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama