Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wiedzą, że zarażają

(luk)
Już pięć osób w woj. podlaskim zmarło w tym roku na AIDS. Tak dużego żniwa choroba na naszym regionie nie zebrała nigdy. W jednym przypadku dopiero po przeprowadzeniu sekcji zwłok mężczyzny okazało się, że przyczyną śmierci była właśnie ta choroba.

Tymczasem Podlasianie ciągle niezbyt chętnie korzystają z badań w kierunku wykrycia HIV i AIDS.
- Ostrożne szacunki mówią o około 30 tys. Polaków żyjących z wirusem HIV, z czego wielu o tym nie wie, przez co może nieświadomie zarażać inne osoby - mówi Artur Wnuk, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - Oficjalne rejestry mówią o niecałych 10 tysiącach chorych.
Na Podlasiu tylko w tym roku odnotowano trzy nowe przypadki zakażenia HIV, dwa zachorowania na AIDS i aż pięć zgonów. Tak dużej ilości zgonów do tej pory w województwie nie było. Z naszych informacji wynika, że umierają coraz młodsi ludzie, ostatnie dwa przypadki dotyczyły 21-letniej dziewczyny i 23-letniego chłopaka. W przypadku chłopaka, to że przyczyną śmierci jest AIDS, okazało się dopiero podczas robienia mu sekcji zwłok. Mężczyzna trafił bowiem do szpitala z objawami nagłego osłabienia organizmu, a jako że pochodził z tzw. dobrego domu, nikt nie podejrzewał, że może być chory na AIDS. Okazało się to dopiero, gdy nagle zmarł i pobrano rutynowe próbki do badań laboratoryjnych w tym kierunku.
Podlaskie uważane jest za województwo, gdzie zachorowań może być więcej ze względu na bliskość Rosji, gdzie osób z potwier-dzonym zakażeniem HIV już kilka milionów. Niestety, Podlasianie, po ryzykownych kontaktach seksualnych, np. z paniami ze Wschodu, nie zawsze myślą o zbadaniu w kierunku HIV/AIDS.
W białostockim anonimowym i bezpłatnym punkcie testowania w tym kierunku, na każdy dyżur, zgłasza się po kilka osób. W ub.r. wykryto tu przypadki zakażenia u kierowców jeżdżących na Wschód.
- W sumie od 2002 roku, gdy działa nasz punkt, wykryliśmy 10 przypadków zakażenia HIV - mówi Katarzyna Puciło z Ośrodka Diagnostyczno-Badawczego Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku. - W 7 przypadkach dotyczyło to osób po ryzy-kownych kontaktach heteroseksualnych, w 1 - homoseksualnych, 2 przypadki dotyczyły narkomanów. Były to głównie osoby młode, między 20 a 30 rokiem życia.
Co roku w Polsce prowadzone są kampanie mające zachęcić do badania się partnerów w kierunku HIV/AIDS. Podczas tegorocznej akcji zaleca się zachowania pomagające uniknięcia zakażenia, czyli abstynencję seksualną, wierność swojemu partnerowi i zabezpieczanie się prezerwatywą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna