Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Nie wiedzą, że zarażają

  Nie wiedzą, że zarażają

  (luk)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Już pięć osób w woj. podlaskim zmarło w tym roku na AIDS. Tak dużego żniwa choroba na naszym regionie nie zebrała nigdy. W jednym przypadku dopiero po przeprowadzeniu sekcji zwłok mężczyzny okazało się, że przyczyną śmierci była właśnie ta choroba.
  Tymczasem Podlasianie ciągle niezbyt chętnie korzystają z badań w kierunku wykrycia HIV i AIDS.
  - Ostrożne szacunki mówią o około 30 tys. Polaków żyjących z wirusem HIV, z czego wielu o tym nie wie, przez co może nieświadomie zarażać inne osoby - mówi Artur Wnuk, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - Oficjalne rejestry mówią o niecałych 10 tysiącach chorych.
  Na Podlasiu tylko w tym roku odnotowano trzy nowe przypadki zakażenia HIV, dwa zachorowania na AIDS i aż pięć zgonów.
  Tak dużej ilości zgonów do tej pory w województwie nie było. Z naszych informacji wynika, że umierają coraz młodsi ludzie, ostatnie dwa przypadki dotyczyły 21-letniej dziewczyny i 23-letniego chłopaka. W przypadku chłopaka, to że przyczyną śmierci jest AIDS, okazało się dopiero podczas robienia mu sekcji zwłok. Mężczyzna trafił bowiem do szpitala z objawami nagłego osłabienia organizmu, a jako że pochodził z tzw. dobrego domu, nikt nie podejrzewał, że może być chory na AIDS. Okazało się to dopiero, gdy nagle zmarł i pobrano rutynowe próbki do badań laboratoryjnych w tym kierunku.
  Podlaskie uważane jest za województwo, gdzie zachorowań może być więcej ze względu na bliskość Rosji, gdzie osób z potwier-dzonym zakażeniem HIV już kilka milionów. Niestety, Podlasianie, po ryzykownych kontaktach seksualnych, np. z paniami ze Wschodu, nie zawsze myślą o zbadaniu w kierunku HIV/AIDS.
  W białostockim anonimowym i bezpłatnym punkcie testowania w tym kierunku, na każdy dyżur, zgłasza się po kilka osób. W ub.r. wykryto tu przypadki zakażenia u kierowców jeżdżących na Wschód.
  - W sumie od 2002 roku, gdy działa nasz punkt, wykryliśmy 10 przypadków zakażenia HIV - mówi Katarzyna Puciło z Ośrodka Diagnostyczno-Badawczego Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku. - W 7 przypadkach dotyczyło to osób po ryzy-kownych kontaktach heteroseksualnych, w 1 - homoseksualnych, 2 przypadki dotyczyły narkomanów. Były to głównie osoby młode, między 20 a 30 rokiem życia.
  Co roku w Polsce prowadzone są kampanie mające zachęcić do badania się partnerów w kierunku HIV/AIDS. Podczas tegorocznej akcji zaleca się zachowania pomagające uniknięcia zakażenia, czyli abstynencję seksualną, wierność swojemu partnerowi i zabezpieczanie się prezerwatywą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama