Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Lepiej powiedzieć o wirusie

  Lepiej powiedzieć o wirusie

  (luk)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Nosiciele wirusa HIV, chorzy na AIDS czy żółtaczkę z Podlasia nie powinni mieć kłopotów z uzyskaniem pomocy stomatologicznej - wynika z naszych informacji. W przeciwieństwie do innych rejonów Polski, u nas są stomatolodzy, którzy przyjmują takich pacjentów nie robiąc z tego problemu.
  Choć za leczenie chorego na AIDS czy wirusowe zapalenie wątroby Narodowy Fundusz Zdrowia płaci więcej niż za zwykłego pacjenta, w wielu rejonach Polski nie ma chętnych do takich usług.
  - W naszym województwie co roku składane są oferty na te świadczenia - mówi Grażyna Pawelec, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ. - Mamy dwie specjalistyczne poradnie stomatologiczne, przystosowane do przyjmowania takich pacjentów z grup podwyższonego ryzyka: przy szpitalu zakaźnym w Białymstoku i wojewódzkim w Suwałkach. Te dwie placówki złożyły swoje oferty także na 2006 rok.
  Stawka za leczenie nosiciela wirusa HIV czy żółtaczki jest nawet kilkakrotnie większa, niż za leczenie pacjenta bez takiej choroby. Dzieje się tak dlatego, że jest to leczenie specjalistyczne, a lekarz musi stosować dodatkowe środki ochrony. Zdarza się jednak, że tacy pacjenci nie chcą lub nie mogą skorzystać z usług specjalistycznej poradni. Nie zawsze próba uzyskania pomocy w zwykłym gabinecie kończy się sukcesem.
  - Jakiś czas temu dotarła do nas informacja, że pacjent z wirusem HIV przyznał się do tego siedząc już na fotelu dentystycznym - opowiada rzecznik Pawelec. - Stomatolog odmówił dalszego leczenia, odsyłając pacjenta na Dojlidy. Ale był to jedyny przypadek odmówienia pomocy, o jakim słyszałam.
  Lekarze przyznają, że wolą wiedzieć, z jakim pacjentem mają do czynienia. Lecząc osoby, które nie przyznają się do tego, że są nosicielami wirusów groźnych chorób, ryzykują bowiem zdrowie swoje i innych pacjentów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama