Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Operacja w trzech wymiarach

  Operacja w trzech wymiarach

  (luk)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Czy to możliwe, żeby pacjent po operacji na mózgu już po dwóch dniach mógł wrócić do domu? Tak, ale tylko w Białymstoku. Wczoraj, po raz pierwszy w Polsce, lekarze z Kliniki Neurochirurgii Akademii Medycznej przeprowadzili mało inwazyjne operacje endoskopowe z użyciem neuronawigacji.
  - Operacje endoskopowe z użyciem neuronawigacji są możliwe głównie u pacjentów, u których gdzieś w czaszce zbiera się płyn, np. z torbielą pajęczynówki czy wodogłowiem - mówi prof. Zenon Mariak z Kliniki Neurochirurgii AMB. - Przy metodzie tradycyjnej trzeba u takich chorych otwierać czaszkę, robić dużą operację. Nowa metoda jest mało inwazyjna i bardzo dokładna.
  Pierwszym operowanym endoskopowo pacjentem w klinice był mężczyzna z torbielą mózgu. Dzięki neuronawigacji lekarze mogli znaleźć miejsce, gdzie torbiel stykała się z komorą mózgu.
  - Przy tradycyjnym otwarciu czaszki byśmy tego punktu nie odnaleźli, bo mózg wszędzie wygląda identycznie - mówi prof. Mariak. - A tak mogliśmy przebić się w miejscu, gdzie była najcieńsza ściana dzieląca torbiel od komory i od razu zdrenować płyn z torbieli.
  Dzięki neuronawigacji lekarze znaleźli dokładnie miejsce, w którym jest ten punkt. Potem wywiercili niewielki otwór w czaszce pacjenta i wprowadzili tamtędy narzędzia chirurgiczne. Przebieg zabiegu obserwowali na monitorze komputera. Wszystko przebiegło sprawnie, chory z dwoma szwami na głowie za dwa dni wróci do domu. W poniedziałek lekarze zoperowali tą metodą także pacjenta z wodogłowiem.
  - System neuronawigacji pozwala znacznie zmniejszyć inwazyjność zabiegu - dodaje prof. Janusz Lewko, kierownik Kliniki Neurochirurgii AMB. - Pracuje dyskretnie, obserwując niejako "z boku" każdy ruch, dając jednocześnie neurochirurgowi doskonałą orientację w polu operacyjnym, nieosiągalną bez zastosowania tego rozwiązania.
  System neuronawigacji trafił do kliniki dzięki pieniądzom z Ministerstwa Zdrowia. Kosztował 1,3 mln zł. Kilkaset kolejnych tysięcy trzeba było wydać na zestaw endoskopowy. Ale opłaciło się. Białostocka klinika jest obecnie jedynym w Polsce ośrodkiem tak kompletnie wyposażonym w sprzęt endoskopowy do szerokiej gamy zabiegów małoinwazyjnych. Są tu trzy grupy takich narzędzi: do operacji wewnątrzczaszkowych, w rejonie podstawy czaszki i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama