Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Krwi potrzeba!

  (luk)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Dawców nie ma, a zapasy krwi na Podlasiu kończą się. Szczególnie potrzebna jest krew grupy 0 i A.

  Dawców nie ma, a zapasy krwi na Podlasiu kończą się. Szczególnie potrzebna jest krew grupy 0 i A. ©A. Ludwiczak

  Na Podlasiu kończą się zapasy krwi. Gdyby była konieczność przeprowadzenia w tym samym czasie operacji dla kilku osób poszkodowa-nych np. w katastrofie drogowej, mogłoby dojść do tragedii.
  Dawców nie ma, a zapasy krwi na Podlasiu kończą się. Szczególnie potrzebna jest krew grupy 0 i A.

  Dawców nie ma, a zapasy krwi na Podlasiu kończą się. Szczególnie potrzebna jest krew grupy 0 i A. ©A. Ludwiczak

  Zapasy krwi na Podlasiu, przechowywane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, w ostatnim czasie bardzo się zmniejszyły.
  - Jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją - mówi Piotr Radziwon, dyrektor RCKiK. - Do braków w czasie wakacji się przyzwyczailiśmy, teraz okazało się, że też mamy problemy. Może część krwiodawców nie dotarła do nas z powodu mrozów? Obecnie wystarczy jedna większa operacja pacjenta z grupą krwi 0, żeby nasze zasoby tej krwi się wyczerpały. W innych centrach w Polsce też są problemy.
  W RCKiK w Białymstoku zaczyna też brakować krwi grupy A. Problemów nie ma tylko z krwią grupy B. Choć na razie planowe zabiegi w podlaskich szpitalach nie zostały wstrzymane, to zapasy krwi mogą skończyć się bardzo szybko, gdy ruszy blok operacyjny białostockiej kliniki kardiochirurgii. Do jednego zabiegu potrzeba średnio sześć jednostek krwi, a przy poważniejszych zabiegach - nawet kilkanaście.
  - Abyśmy byli w stanie spełnić to zapotrzebowanie, dziennie musiałoby się do nas teraz zgłaszać po 20-30 osób z grupami krwi 0 i A - ocenia dyrektor RCKiK.
  Aby nie doszło do tragedii, RCKiK wystosowało apele do służb mundurowych w regionie o zorganizowane oddawanie krwi.
  - Wysłaliśmy też apele do naszych stałych honorowych dawców, którzy reagują na nasze prośby - mówi dyr. Radziwon. - Liczymy jednak na to, że przyjdą do nas też ludzie niebędący stałymi dawcami.
  Aby oddać krew, trzeba mieć skończone 18 lat i być zdrowym. Standardowo pobiera się około 450 mililitrów krwi.
  Piotr Radziwon, dyr. RCKiK w Białymstoku:
  - Krwi brakuje z kilku powodów. Ostatnio było większe zapotrzebowanie niż zwykle na grupę 0, poza tym po zakończeniu kontraktowania usług na 2006 r., szpitale zaczęły wykonywać więcej operacji. Pod koniec roku zabiegów jest z reguły mniej, a na początku więcej. Poza tym krew można przechowywać maksymalnie 42 dni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama