Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Mundurowi biorą fuchy

  Mundurowi biorą fuchy

  Jolanta Gadek

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Policjanci dorabiają po pracy jako wykładowcy, egzaminatorzy czy biegli sądowi. Komendant wojewódzki sprawdzi, które z tych zajęć może okazać się ko

  Policjanci dorabiają po pracy jako wykładowcy, egzaminatorzy czy biegli sądowi. Komendant wojewódzki sprawdzi, które z tych zajęć może okazać się korupcjogenne. ©A. Zgiet

  Jarosław M., który w weekend został aresztowany pod zarzutem brania łapówek za egzamin na prawo jazdy, jako egzaminator dorabiał po godzi- nach. Na co dzień pracował natomiast jako policjant "drogówki" KWPw Białymstoku. Okazuje się, że na Podlasiu są dziesiątki mundurowych, którzy dorabiają do pensji.
  Policjanci dorabiają po pracy jako wykładowcy, egzaminatorzy czy biegli sądowi. Komendant wojewódzki sprawdzi, które z tych zajęć może okazać się ko

  Policjanci dorabiają po pracy jako wykładowcy, egzaminatorzy czy biegli sądowi. Komendant wojewódzki sprawdzi, które z tych zajęć może okazać się korupcjogenne. ©A. Zgiet

  Policjant, pogranicznik, strażak czy wojskowy, jeśli chce wykonywać dodatkową pracę po zakończeniu służby, musi uzyskać od przełożonego zgodę. Obecnie ma ją w naszym województwie 34 policjantów, 24 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz kilkudziesięciu wojskowych i strażaków.
  Wykładowcy w mundurach
  Wojskowi dorabiają głównie na uczelniach, gdzie często można spotkać też policjantów.
  - Policjanci często dorabiają także jako trenerzy sportowi oraz biegli sądowi - mówi nadkom. Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku.
  Od lat policjanci z "drogówki" dorabiali po godzinach jako egzaminatorzy WORD. Ostatnio taką zgodę miało dwóch funkcjonariuszy. Jest to prestiżowe i dobrze płatne zajęcie, dlatego wielu policjantów stara się uzyskać uprawnienia egzaminatora. Żeby je zdobyć, trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin.
  Dorabiają nie "u siebie"
  Do pensji dorabia prawie połowa komendantów powiatowych Państwowej Straży Pożarnej na Podlasiu.
  - Komendant wojewódzki PSP wydał w ub.r. 19 pozwoleń na dodatkową pracę po służbie 19 osobom - pracownikom komendy wojewódzkiej i komendantom powia- towym - mówi Roman Siemieniuk, z-ca naczelnika wydziału organizacji i nadzoru KWPSP w Białymstoku. - Pracownikom komend powiatowych takie pozwolenia wydają szefowie ich jednostek. Zasada jest taka, że żaden strażak nie może dorabiać na terenie powiatu, w którym pracuje, a pracownik komendy wojewódzkiej - w woj. podlaskim.
  Strażacy po godzinach są biegłymi sądowymi z zakresu pożarnictwa, rzeczoznawcami, inspektorami ochrony przeciwpożarowej, piszą do gazet fachowych, wykładają w szkołach i na uczelniach.
  Pogranicznicy, oprócz prowadzenia wykładów na tematy związane z obronnością państwa i problemami imigracyjnymi, są również tłumaczami, a także... kuratorami sądowymi. .
  Żeby nie kusiło?
  - W dzisiejszych czasach każdy, kto ma możliwość, chce dorobić - przyznaje jeden z oficerów policji. - Znałem dobrze aresztowanego funkcjonariusza, nigdy bym go o coś takiego nie podejrzewał. Zarabiał w policji grubo ponad 2 tys. zł na rękę, drugie tyle dostawał pewnie w WORD. Jeśli on "brał", to może nikt nie powinien dorabiać? Żeby nie kusiło?

  GDZIE i ILE DORABIAJĄ MUNDUROWI

  y Pensja egzaminatora w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w zależności od wymiaru godzin i stażu pracy wynosi od 2 do 5,9 tys. zł brutto.
  y Stawka godzinowa za wykład, w zależności od stanowiska i doświadczenia wykładowcy oraz uczelni czy instytucji organizującej wykład, waha się od 30 do 200-300 zł.
  y Za ekspertyzę sądową, w zależności od liczby godzin, które trzeba poświęcić na jej przygotowanie, biegły może otrzymać od 100 do nawet 1 tys. zł.
  y Inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej zatrudniony w firmie na pełnym etacie średnio otrzymuje od 500 do 1 tys. zł miesięcznie, a nawet więcej (zależy to od rodzaju i wielkości firmy oraz umowy między pracodawcą a pracownikiem).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama