Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Odlecimy za rok

  (agak)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Odlecimy za rok
  Jeszcze przed wakacjami powinna ruszyć modernizacja lotniska na Krywlanach. Wczoraj projektanci przedstawili koncepcję całej inwestycji. W marcu marszałek województwa chce wystąpić o pozwolenie na budowę. A za rok, na wiosnę, z białostockiego lotniska ma wystartować pierwszy samolot.
  Odlecimy za rok
  - Równolegle będziemy organizować przetargi dla wykonawców - poinformował Karol Tylenda, wicemarszałek województwa podlaskiego. - Bardzo nam zależy na przyspieszeniu tempa inwestycji, bo dyskusja wokół tego tematu i tak trwa zbyt długo, a to przecież ważna sprawa z punktu widzenia rozwoju naszego regionu.
  Zdaniem Karola Tylendy, białostockie lotnisko mogłoby obsłużyć po modernizacji około 100 tys. pasażerów rocznie. Nasz rynek pracy powiększyłby się wtedy nawet o 500 miejsc.
  - Uważamy, że przedstawiony przez nas układ lotniska jest najbardziej optymalny, gdyż zachowuje dotychczasowe jego elementy, a przy tym nie narusza istniejących terenów wokół lotniska, tj. ogródków działkowych, czy Kopca Papieskiego - twierdzi Jan Openchowski, architekt z pracowni CAD.
  Projekt przygotowany przez pracownię CAD zakłada istnienie na terenie lotniska dwóch pasów startowych - głównego i trawiastego.
  - Główny pas startowy ma mieć długość 1300 m oraz szerokość 30 metrów - mówi Karol Tylenda.
  Te wielkości mają umożliwić przyjmowanie 30-miejscowych samolotów pasażerskich i komunikacyjnych. Przewidywane są dwie drogi kołowania.
  Na lotnisku powstanie terminal do obsługi pasażerów i odprawy celnej. Znajdą się tam również hangary i zbiorniki przeciwpożarowe, stacja trafo oraz droga techniczna. Projektanci pomyśleli także o bezpieczeństwie.
  - Cały teren lotniska będzie monitorowany systemem kamer, a w nocy - szczegółowo oświetlony - dodał Karol Tylenda.
  Na wczorajszym spotkaniu, poświęconym sprawom lotniska, obecni byli także przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Projekt podobał się im, ale zanim urzędnicy wydadzą pozwolenie na budowę, chcieliby ostatecznego rozstrzygnięcia wszystkich kwestii.
  - Projekt wykonano zgodnie z wydanymi przez urząd warunkami zabudowy - przyznaje Marian Blecharczyk, zastępca prezydenta Białegostoku. - Pozostaje jeszcze problem instytucji, działających na lotnisku, czyli aeroklubu, Klubu Balonowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i straży granicznej, czy policji i kubatur, które już tam istnieją.
  Teraz wszystkie uwagi dotyczące tej kwestii zbiorą władze aeroklubu i przekażą je do białostockiego magistratu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama