Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Ciemne strony becikowego

  Ciemne strony becikowego

  (ap)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Becikowe może prowadzić do zjawisk patologicznych - na przykład do zarabiania na dzieciach. W rezultacie wypłata zasiłku porodo-wego może opóźniać też adopcje noworodków.
  Noworodek, który zostanie porzucony przez matkę w szpitalu, ma szansę na znalezienie rodziny w ciągu kilku tygodni, bo osoby, które chcą zaadoptować dziecko, wolą noworodki.
  - Matki pozostawiają średnio rocznie od 15 do 18 noworodków - poinformowała Danuta Cynkier, ordynator Oddziału Noworodkowego w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku.
  Pozostawione dzieci trafiają m.in. do Domu Dziecka w Krasnem.
  - Na sześć tygodni dziecko trafia do nas.
  Jest to tak zwany okres, w którym matka może zmienić zdanie i stwierdzić, że chce wychowywać dziecko. Po sześciu tygodniach sąd w bardzo szybkim czasie przyznaje dziecko rodzinie adopcyjnej - mówi Anna Zieniewicz, dyrektor Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Krasnem.
  Jednak teraz okres oczekiwania na adopcję może się wydłużyć. Matka, która jest zdecydowana oddać swoje potomstwo do adopcji, może wykorzystać to, że posiada dziecko i ubiegać się o becikowe. Aby je uzyskać, potrzebny jest akt urodzenia dziecka. A te, które zostawią od razu dziecko w szpitalu - takiego aktu nie dostają.
  - Rzeczywiście, jestem pełna obaw, że może dochodzić do takich sytuacji. Dobrze by było, żeby taka matka wzięła becikowe, a później oddała dziecko do domu dziecka czy jakiejś innej placówki. Gorzej jednak, jak je porzuci. Z racji swojej pracy mam do czynienia z takimi osobami. Dla nich 2 tysiące złotych to strasznie dużo pieniędzy - mówi Anna Zieniewicz.
  Obecnie becikowe wynosi 1 tys. zł, a w przypadku rodzin, w którym dochód na jedną osobę jest niższy niż 504 zł brutto - 2 tys. zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama