Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Bóg go wezwał

  (db)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Ostatnia droga ks. Dariusza Sańko na cmentarz jego rodzinnej parafii w Sokółce

  Ostatnia droga ks. Dariusza Sańko na cmentarz jego rodzinnej parafii w Sokółce ©D. Biziuk

  Tysiące osób uczestniczyły w pogrzebie tragicznie zmarłego ks. Dariusza Sańko, który w czwartek odbył się w sokólskiej parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Dwa dni wcześniej w Suwałkach pochowano ks. Szymona Klima-szewskiego. Obaj zginęli 16 lutego przy próbie zdobycia najwyższego szczytu Kaukazu - góry Kazbek.
  Ostatnia droga ks. Dariusza Sańko na cmentarz jego rodzinnej parafii w Sokółce

  Ostatnia droga ks. Dariusza Sańko na cmentarz jego rodzinnej parafii w Sokółce ©D. Biziuk

  Kapłani rozpoczęli swoje wspólne wędrówki w 1997 r. Wspinali się na Mont Blanc, kajakami pływali po najgłębszym jeziorze świata Bajkał i wzdłuż Półwyspu Krymskiego. Podczas tej ostatniej wyprawy zostali aresztowani, bo za bardzo zbliżyli się do... daczy Władimira Putina. 13 lutego br. postanowili zdobyć górę Kazbek na Kaukazie. Ta wyprawa ks. Dariusza Sańko i ks. Szymona Klimaszewskiego miała tragiczny finał.
  - Nie zadawajmy Bogu pytań "dlaczego?". On powołuje do życia, ale też wzywa do siebie, kiedy chce - powiedział do uczestników uroczystości pogrzebowych abp Wojciech Ziemba, metropolita białostocki.
  Ci, którzy znali pochodzącego z Sokółki ks. Dariusza, zapamiętają go jako człowieka, który nieustannie za czymś podążał, czegoś poszukiwał.
  - Stale stawiał przed sobą nowe wyzwania. Stąd brały się pomysły na kolejne wyprawy. Żył pełnią życia, a zginął, robiąc to, co bardzo kochał - dodał przyjaciel zmarłego kapłana z Sokółki.
  - Lubili go zarówno kapłani, jak i wierni. Miał mnóstwo przyjaciół, co zresztą widać w dniu dzisiejszym - powiedział podczas kazania ks. Romuald Kamiński, biskup pomocniczy ełcki.
  Na zakończenie mszy ks. Karol Bujnowski, prefekt WSD w Ełku podkreślił, że ks. Dariusz i ks. Szymon "zdobyli już swój najwyższy szczyt, z którym kiedyś będzie musiał się zmierzyć każdy z nas".
  Ks. Dariusz Sańko urodził się 17.10.1969 r. w Sokółce. Chodził do miejscowej SP nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Skończył Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku, gdzie w 1998 r. przyjął święcenia kapłańskie. Miał dwa doktoraty. Pracował w parafii pw. Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku, parafii pw. NMP Królowej Polski w Olecku i parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Był wykładowcą WSD w Ełku i duszpasterzem studentów diecezji ełckiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama