Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Aż wąs się jeży...

  Aż wąs się jeży...

  (ka)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Czy witryna białostockich anarchistów to kiepski żart, czy obrażanie władzy państwowej i kościelnej? Politycy z tych zdjęć jeszcze się nie widzieli

  Czy witryna białostockich anarchistów to kiepski żart, czy obrażanie władzy państwowej i kościelnej? Politycy z tych zdjęć jeszcze się nie widzieli w „rankingu piczowąsów”.

  Białostoccy anarchiści na swojej stronie internetowej obrazili pięcioro podlaskich polityków i prawosławnego metro-politę Polski, arcybiskupa Sawę. Stworzyli ranking najbardziej "seksownych wąsaczy", których nazwali "piczowąsami". Głosować można m.in. na wicemarszałka Senatu Krzysztofa Putrę i ministra Krzysztofa Jurgiela.
  Czy witryna białostockich anarchistów to kiepski żart, czy obrażanie władzy państwowej i kościelnej? Politycy z tych zdjęć jeszcze się nie widzieli

  Czy witryna białostockich anarchistów to kiepski żart, czy obrażanie władzy państwowej i kościelnej? Politycy z tych zdjęć jeszcze się nie widzieli w „rankingu piczowąsów”.

  Internauci mogą głosować także na Ryszarda Tura, prezydenta Białegostoku; Lecha Rutkowskiego, byłego prezydenta tego miasta i białostocką radną Beatę Antypiuk, której "dowcipnisie" dorobili wąsy. Na stronie zamieszczono ich zdjęcia (bez nazwisk), a oczy zakryto czarnymi paskami, co powoduje, że fotografie kojarzą się z wizerunkami przestępców. Na każdej umieszczono też napis: "piczowąs".
  - Nie znam tego słowa, nie znam slangu, w którym może być używane - tłumaczy Lech Rutkowski, zapytany, czy czuje się tą publikacją obrażony. - Poza tym osoba związana z polityką zawsze musi się liczyć z krytyką czy jakimiś żartami. Ja staram się nie zwracać na takie rzeczy uwagi.

  Nie liczą się ze słowami

  Odwiedzający witrynę interne-tową twierdzą, że "piczowąs" nie jest sformułowaniem obraźliwym.
  - U mnie na osiedlu (mieszkam na Piasta w Białymstoku) jest to określenie pozytywne. Oznacza kogoś młodzieżowego, na luzie - zapewnia Jola, biorąca udział w rankingu.
  Ale czy na pewno? Ze "Słownika polskiego slangu" i "Słownika alternatywnego" wynika jednozna-cznie, że "picza" to wulgarne określenie żeńskiego narządu płciowego albo negatywne określenie kobiety. Nawet w zestawieniu ze słowem "wąs" budzi złe skojarzenia.
  - Mimo wszystko rozpatrywałbym to raczej w kategoriach żartu, choć bardzo mało wyrafinowanego - mówi Jerzy Kopania, filozof i etyk Uniwersytetu w Białymstoku. - Liczyłbym też na poczucie humoru wymienionych osób.
  Tomasz Ćwikowski, rzecznik prasowy prezydenta Ryszarda Tura, zgadza się z taką oceną "wąsatego" rankingu:
  - Osoba publiczna musi być przygotowana na to, że ktoś zechce sobie robić z niej żarty, niekoniecznie wyszukane. Ten żart oceniam jednak jako mało smaczny i niespecjalnie zabawny.

  Bezkarni w Internecie

  W Internecie jednak równie niesmaczne żarty, a nawet pomówienia, pojawiają się coraz częściej. Kilkanaście dni temu polski odłam nazistowskiej międzynarodówki Krew i Honor zamieścił w Internecie polską listę "wrogów białej rasy, lewicowych popaprańców i osób sprzyjających dewiacjom seksualnym". Znalazła się na niej m.in. podlaska polonistka. Czy Internet zapewnia bezkarność obrażającym? Czy można się bronić przed sieciowymi pomówieniami?
  - Szczerze mówiąc, trzeba by się nad tym zastanowić. Bo czy Internet to miejsce publiczne? Tylko wtedy można ukarać za publiczną obrazę - zastanawia się Janusz Kordulski, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku. - O miejscu publicznym mówimy, gdy ma do niego dostęp nieograniczona liczba osób. Moim zdaniem, Internet spełnia ten warunek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama