Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region > Zwierząt sposoby na zimę

Katarzyna Jabłonowska
Śnieg i ostre mrozy to nie lada wyzwanie dla większości gatunków zwierząt żyjących w naszym regionie. Każde z nich ma własne sposoby na przetrwanie zimy.

Niektóre zwierzaki przygotowania do zimy zaczynają wczesnym latem. Już wtedy gromadzą pod skórą zapasy tłuszczu, dzięki którym są w stanie przetrwać czas niedoboru pokarmu. W ten sposób postępują głównie te zwierzaki, które zapadają w zimowy sen np. nietoperze, popielice oraz jeże. W zimę ich serce bije bardzo wolno, a temperatura ciała znacznie spada.

Gromadzony pod skórą tłuszcz to recepta na mrozy także największych zwierząt występujących w północno- wschodniej Polsce, np. żubrów i jeleni.

- Ale te gatunki nie zapadają w sen. Przez całą zimę są bardzo aktywne. Całymi dniami szukają pożywienia pod śniegiem. W najgorszych wypadkach mogą też liczyć na leśników, którzy zostawiają im w karmnikach siano i zboże - mówi Andrzej Antczak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Białowieża.

Inną strategię przyjmują ptaki, które przez całe lato i jesień pracują nad zgromadzeniem zapasów. - Niektóre gatunki, np. sójki, robią tak wiele różnych skrytek, że później nie są w stanie odszukać sporej części zapasów - opowiada Andrzej Antczak.

Ciekawie w czasie zimy zachowują się też bobry. W największe mrozy kryją się pod powierzchnią wody, gdyż pod taflą lodu jest cieplej.

Mrozem nie przejmują się za to owady. Jeszcze przed nadejściem zimy wszystkie zasypiają zagrzebane bezpiecznie w ziemi albo ukryte pod korą i wśród korzeni drzew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna