Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alert RCB dla Podlaskiego. Szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

ska
źródło: gov.pl/Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Krakowie
Od czwartku 4 kwietnia w Podlaskiem rozpocznie się szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. Szczepionki będę rozrzucane z samolotów, a akcja potrwa do 17.04. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w komunikacie apeluje do właścicieli psów i kotów o ostrożność.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w środę (3.04) wysłało alerty dla mieszkańców czterech województw (podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i części województwa kujawsko-pomorskiego) o planowanej akcji szczepienia lisów. Szczepionki będą zrzucane z samolotów od 4 do 17 kwietnia.

"Uwaga. W dniach 4-17.04 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych" - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

‼️ ALERT RCB ‼️

COMPONENT {"params":{"text":"Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie","id":"szczepienie-lisow-przeciwko-wsciekliznie"},"component":"subheading"}

Alert RCB został wysłany do odbiorców w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i części województwa kujawsko-pomorskiego.

Opublikowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa Środa, 3 kwietnia 2024

Jak wygląda szczepionka dla lisów

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. W przypadku kontaktu zwierzęcia domowego z preparatem zaleca się kontakt z lekarzem weterynarii i poddanie zwierzęcia obserwacji - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Gdzie będzie zrzucana szczepionka dla lisów

Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych.

Inspektoraty Weterynarii apelują, by nie dotykać i nie niszczyć przynęt - przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy;

  • po rozrzuceniu przynęt, przez 2 tygodnie należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych
  • w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka - należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna