MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Anonymous - kim są? [WIDEO]

KaWu
Anonymous  - kim są?
Anonymous - kim są?
Znajdują się na ustach wszystkich mediów w Polsce.

Anonymous - kim są?

Znajdują się na ustach wszystkich mediów w Polsce. Za granicą są znani od dawna. Kim są i w jaki sposób działają Anonymus?

Od momentu powstania w 2003 roku była strukturą zdecentralizowaną. Utworzona w 2003 roku wokół forów jak 4Chan i witryn hakerskich, grupa ma luźną strukturę i członków w bardzo wielu państwach świata.

Anonymous - kim są? Czy to obrońcy wolności?

Symbolem całego ruchu jest maska przedstawiająca twarz Guya Fawkesa. Ten angielski katolik należał do grupy, która zaplanowała tzw. spisek prochowy z 1605 roku. Jego plan zakładał detonację 36 beczek prochu pod Izbą Lordów w momencie otwarcia Parlamentu i uśmiercenie w ten sposób szlachty, biskupów i członków Izby Gmin oraz króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Fawkesa zatrzymano na skutek donosu nocą z 4 na 5 listopada 1605 i skazano na śmierć. Hakerzy nie identyfikują się z jego działaniami; dla nich jest symbolem - "anarchistą, walczącym przeciwko Państwu

W 2010 roku w ramach operacji "Avenge Assange" wspierającej serwis Wikileaks, Anonymous zaatakowali portale Amazon, PayPal, MasterCard, Visa i szwajcarskiego banku PostFinance, które nie przyjmowały funduszy od sympatyków Wikileaks, chcących przyczynić się do utrzymania i rozwoju portalu.

Anonymous dokonywali także politycznie motywowanych ataków zwanych haktywizmem ("hacktivism" od "hacking" i "activism"). Od 2009 roku hakerzy prowadzili tego typu ataki na witryny internetowe państw arabskich walczących z demonstracjami i protestami żądającymi demokratyzacji. W 2011 roku w czasie wiosennej "rewolucji arabskiej" blokowali serwery rządu Tunezji, Egiptu, Bahrajnu, Jemenu, Jordanii, Maroka i Libii.

W nocy z 6 na 7 sierpnia 2011 grupa należąca do Anonymous zaatakowała stronę syryjskiego resortu obrony. Anarchiści z Anonymous umieścili na zaatakowanej stronie komunikat, iż "wszystkie reżimy muszą upaść" a zabijający własnych obywateli reżim syryjski "nie będzie pierwszym ani ostatnim".

Zaatakowane strony internetowe

Ataki na strony internetowe, których celem jest ich zablokowanie, nie są skomplikowane. Może je zorganizować średnio zdolny informatyk - uważają eksperci cytowani przez Polską Agencję Prasową.

W ostatni weekend doszło do zablokowania kilku stron internetowych. Nie działały głównie strony rządowe. Do dzisiejszego dnia na www.kprm.gov.pl (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów) można było przeczytać, że "Donald Tusk jest złym człowiekiem! Nie ma się co rozpisywać. Internetu nam cenzurować nie będziecie. Praw człowieka nie odbierzecie!".

Większość największych portali rozrywkowych w Polsce protestuje przeciw ACTA. Na ulice wychodzą zbulwersowani internauci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna