Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cytologię trzeba robić regularnie

Agata Sawczenko [email protected]
Lekarze  zalecają wykonanie pierwszej cytologii trzy lata po rozpoczęciu współżycia, jednak nie później niż po ukończeniu 21 lat
Lekarze zalecają wykonanie pierwszej cytologii trzy lata po rozpoczęciu współżycia, jednak nie później niż po ukończeniu 21 lat
Nie daj się chorobie.

Badanie to pozwala wykryć jedną z najczęściej występujących odmian raka narządów płciowych, jaką jest nowotwór szyjki macicy - mówi dr Maciej Lipski, specjalista ginekologii i położnictwa w Poliklinice Ginekologiczno-Położniczej Arciszewscy.

Jednak, aby móc w pełni wyleczyć chorobę, należy ją zdiagnozować w bardzo wczesnym stadium rozwoju, co możliwe jest dzięki regularnie wykonywanym badaniom cytologicznym.

Badanie cytologiczne umożliwia zdiagnozowanie nieprawidłowości w komórkach nabłonka szyjki macicy w tym zmian poprzedzających rozwój nowotworu, a także innych patologii, w tym cech infekcji wirusowych.

- Pozwala to na wczesne wychwycenie problemu i dalszą precyzyjną diagnostykę, czyli przeprowadzenie badania histopatologicznego lub genetyczną identyfikację typu wirusa, umożliwiającą wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który sprzyja rozwojowi nowotworu - tłumaczy dr Maciej Lipski.
Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu problemu możliwe jest podjęcie szybkiej, a co za tym idzie bardziej oszczędzającej terapii.

Pobranie wymazu cytologicznego jest nieinwazyjne i bezbolesne.
- Polega na zebraniu specjalną szczoteczką złuszczonego nabłonka szyjki macicy i wykonaniu laboratoryjnej analizy pobranej próbki. Wynik badania może zostać zaklasyfikowany do jednej z pięciu grup według klasyfikacji Papanicolau, gdzie I i II grupa oznaczają brak lub niegroźne zmiany w komórkach nabłonka, a III, IV i V wskazują na nieprawidłowości wymagające przeprowadzenia dalszej diagnozy. Coraz częściej wynik cytologii podawany jest dodatkowo w opisowym systemie Bethesda - wyjaśnia specjalista z Polikliniki Ginekologiczno-Położniczej Arciszewscy.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie pierwszej cytologii trzy lata po rozpoczęciu współżycia, jednak nie później niż po ukończeniu 21 lat. Badanie powinno być regularnie powtarzane, minimum raz na dwa lata, aż do czasu ukończenia 60. roku życia. W przypadku podwyższonego ryzyka zachorowalności na raka szyjki macicy, cytologia powinna być wykonywana częściej - raz do roku.
- Szczególnie narażone na wystąpienie tej choroby są kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych, doświadczają nawracających stanów zapalnych albo otrzymały w ostatnim badaniu przesiewowym wynik w trzeciej grupie - mówi dr Maciej Lipski.

Na badanie cytologiczne najlepiej jest
się udać pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu, nie później niż dwa dni przed miesiączką i nie wcześniej niż dwa dni po ustaniu krwawienia. W ciągu doby przed planowanym terminem badania należy powstrzymać się od stosunków płciowych, jak również nie wykonywać USG dopochwowego, badania ginekologicznego oraz irygacji pochwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna