Szymany. Budowa lotniska ruszy w tym roku

Dodano: 13 stycznia 2014, 15:00 Autor:

Według planów spółki odpowiedzialnej za budowę lotniska terminal będzie gotowy w połowie 2015 roku, a pierwsze samoloty w Szymanach pojawią się w 2016 r.

Według planów spółki odpowiedzialnej za budowę lotniska terminal będzie gotowy w połowie 2015 roku, a pierwsze samoloty w Szymanach pojawią się w 2016 r. (fot. szymanyairport.pl)

Nowy terminal pasażerski będzie kosztował około 35 mln zł.

Jeszcze w styczniu może zostać ogłoszony przetarg na budowę nowego terminalu pasażerskiego na lotnisku w Szymanach koło Szczytna. Wojewoda warmińsko-mazurski podpisał już zgodę na jego budowę. Teraz spółka Warmia i Mazury odpowiedzialna za przeprowadzenie inwestycji czeka na jej uprawomocnienie się.

Plany budowy lotniska na Warmii i Mazurach lokalni samorządowcy snują od lat. Jednak w ostatnim czasie nabierają one realnych kształtów.

Wiosną ubiegłego roku został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną portu. Wygrało go Studio Form Architektonicznych architekta Tomasza Lelli z Olsztyna. Zwycięski projekt nawiązuje do odlotu żurawi.

Zgodnie z wytycznymi budynek został tak zaprojektowany, aby w minimalnym stopniu ingerować w zalesiony obszar wokół lotniska i w łatwy sposób dał się rozbudować. Terminal będzie podzielony na odpowiednie strefy – przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminala i zespół pomieszczeń technicznych.

W pierwszym roku działalności port ma obsłużyć 57 tys. pasażerów. 10 lat później ma ich był już pół miliona.

Żeby mogła ruszyć jego budowa potrzebna była m.in. decyzja środowiskowa. Latem ubiegłego samorządowa spółka Warmia i Mazury uzyskała ją. Z kolei kilka dni temu wojewoda warmińsko-mazurski wydał zgodę m.in. na budowę terminalu pasażerskiego.
Teraz spółce odpowiedzialnej za powstanie lotniska pozostało jedynie oczekiwanie na jej uprawomocnienie się. Wtedy będzie mogła ogłosić przetarg. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace budowlane ruszą jeszcze wiosną tego roku.

Wojewoda wydał również zgodę na budowę ogrodzenia lotniska, strażnicy lotniskowej straży pożarnej i adaptację istniejących w Szymanach budynków. Będą one zmodernizowane na potrzeby służb granicznych i służb ochraniających lotnisko.

Zgodnie z szacunkami budowa całego kompleksu lotniska w Szymanach może pochłonąć nawet 200 mln zł. Wartość samego terminalu to natomiast ok. 35 mln zł. Unia Europejska ma sfinansować 76 proc. tej inwestycji, ale pod warunkiem, że port zostanie uruchomiony do końca 2015 roku.

Czytaj więcej o:
  • lotnisko Szymany
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jeździsz samochodem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 93.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.