Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z nadzieją i modlitwą

ESz
Ok. tysiąca osób bierze udział w 20. Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W niedzielę wyruszyli w drogę po porannym nabożeństwie. Grupę z Łomży przez Stare Miasto poprowadził biskup Stanisław Stefanek.

Pątnicy rozpoczęli pielgrzymkę od porannej modlitwy. W Łomży nabożeństwo w kościele katedralnym odprawił biskup Stefanek. W homilii nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki, 'Naśladować Chrystusa". Zaapelował o życie z Bogiem na co dzień, nie tylko od święta. Swe słowa kierował zwłaszcza do młodych ludzi, których tak wielu wyruszyło na pielgrzymkę. Po nabożeństwie pątnicy przeszli ulicami łomżyńskiej Starówki. Na ich czele szedł biskup Stefanek. Pożegnał całą grupę na obrzeżach Starego Miasta.
W drogę na Jasną Górę idą ludzie w różnym wieku i z różnym bagażem doświadczeń.
- Jadę po nadzieję na cały rok - powiedziała jedna z uczestniczek pielgrzymki. - Od dziesięciu lat chodzę do Częstochowy, żeby pomodlić się przed obrazem Matki Bożej. Ta modlitwa daje mi siłę na przeżycie całego roku. Bez niej nie dałabym rady. Człowiek jest słaby, a życie trudne. Modlitwa wzmacnia.
Wacław Rymaszewski ma 71 lat. Pieszo na Jasną Górę wyruszył po raz pierwszy.
- Wcześniej pracowałem, więc nie mogłem chodzić na pielgrzymki - mówi. - Teraz spróbuję, chociaż wiem, że łatwo nie będzie.
- Najważniejszy jest jednak bliski kontakt z Bogiem - mówi 17_letnia Ania. - Podczas marszu modlimy się, śpiewamy. Codziennie uczestniczymy w nabożeństwie.
Wiele osób ruszyło w pielgrzymkę z konkretną intencją, prosząc o zdrowie, powodzenie w nauce, pracę.
W pielgrzymce Diecezji Łomżyńskiej biorą udział grupy z Łomży, Zambrowa i Ostrołęki, w sumie ok. tysiąca osób. Każda wyruszyła ze swego miasta. Połączą się dzisiaj w Ostrowi Mazowieckiej. Jutro dołączy do nich grupa z Wyszkowa.
Tegoroczna pielgrzymka jest wyjątkowa, bo jubileuszowa. Od pierwszego wymarszu na Jasną Górę 20 lat temu wiele się zmieniło. Stanisław Rogiński, współorganizator pierwszej pielgrzymki, wspomina, że największe zmiany - i ułatwienia - zaszły w dziedzinie łączności.
- Dawniej były tylko krótkofalówki - wspomina. - A działały tak, że się słyszało wtedy, gdy się też widziało osobę mówiącą.
Pątnicy mają do przejścia 400 km. Do Częstochowy dotrą 13 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna