Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twarzą do Narwi

Ewa Sznejder
Nadnarwiańskie bulwary to chaszcze i sterty śmieci. Prezydent Jerzy Brzeziński zapewnia, że za trzy-cztery lata tereny nad rzeką będą wizytówką miasta.
Nadnarwiańskie bulwary to chaszcze i sterty śmieci. Prezydent Jerzy Brzeziński zapewnia, że za trzy-cztery lata tereny nad rzeką będą wizytówką miasta. E. Sznejder
ŁOMŻA. Pole namiotowe, wieża widokowa, port rzeczny, altany i ścieżki rowerowe, to tylko niektóre atrakcje, jakie znajdą się nad Narwią w Łomży. Po pół wieku opracowywania kolejnych planów zagospodarowania bulwarów jest realna szansa na ich realizację.

- Miasto w końcu zwraca się ku rzece - mówi Alicja Mieszkowska, zastępca dyrektora Podlaskiego Biura Planowania Przestrzennego i przewodnicząca sądu konkursowego na koncepcję zagospodarowania nadnarwiańskich bulwarów. - Łomża będzie mogła wykorzystać walory swego położenia.
Komisja konkursowa, powołana przez prezydenta Łomży, wybrała dwie najciekawsze koncepcje:
białostocka...
Pierwsza, pod kierunkiem białostockiego architekta Zenona Zabagło, zakłada, że w rejonie plaży miejskiej utworzone zostaną: pole namiotowe, karczma, park i aquapark. Dalej ma powstać centrum sportowo-rekreacyjne, amfiteatr, zakład przyrodoleczniczy. Na wysokości piątnickich fortów zbudowana zostanie kładka dla pieszych i wieża obserwacyjna. Po drugiej stronie rzeki będą ścieżki piesze, rowerowe i konne. W pobliżu stadionu znajdą miejsce ośrodek sportowy i korty tenisowe. Ciekawym pomysłem jest zlokalizowanie w pobliżu starego mostu miniskansenu w formie wioski rybackiej, skąd można byłoby robić spływy tratwami do Nowogrodu.
... i warszawska
Druga koncepcja, opracowana pod kierunkiem Krzysztofa Domaradzkiego z Warszawy, przewiduje budowę domków letniskowych i pola biwakowego przy plaży miejskiej, a dalej zespołu rekreacyjno-sportowego, pola do minigolfa, stanicy wodnej. Będzie staw dla wędkarzy, stadnina koni i wypożyczalnia rowerów.
W obu projektach architekci zaplanowali mnóstwo alejek, altanek, miejsc do grillowania, niewielkich knajpek, ławeczek i innych atrakcji, których dziś brakuje nie tylko nad rzeką, ale i w całym mieście.
- W sposób naturalny zostaną połączone: miasto, forty w Piątnicy i Łomżyński Park Krajoznawczy Doliny Narwi - podkreśla Alicja Mieszkowska.
- Dynamiczny rozwój w przeszłości miasto zawdzięcza Narwi - dodaje Wiesława Szymańska, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Cenne jest zatem nawiązanie do tradycji miasta z portem rzecznym.
Obie koncepcje w równym stopniu zostały docenione przez komisję konkursową. We wrześniu wyłoniona zostanie jedna.
- Umożliwimy mieszkańcom poznanie projektu, zrobimy specjalną wystawę w ratuszu - zapewnia Jerzy Brzeziński, prezydent Łomży.
Być może urzędnicy pokuszą się o zestawienie wszystkich opracowań, dotyczących terenów nad Narwią. Takie projekty powstawały regularnie od 1953 r., ale zawsze brakowało pieniędzy na ich realizację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna