Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywiozą dobre wzorce

Sławomir L. Kaczyński
Uczniowie w szkołach naszych wschodnich sąsiadów będą pobierać naukę według łomżyńskiego modelu oświatowego. Menedżerowie oświaty z Obwodu Kaliningradzkiego i Ukrainy poznali organizację placówek integracyjnych i szkolnictwa zawodowego.

Dzisiaj kończy wizytę w Łomży 10-osobowa grupa młodych dyrektorów szkół, zaangażowanych w działalność ruchu umacniania demokracji w krajach postradzieckich. Do Łomży zaprosiło ich Stowarzyszenie Edukacyjne Praw Człowieka, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i polsko-amerykańska fundacja "Edukacja dla Demokracji".
- Z ogromnym zainteresowaniem przyglądaliśmy się organizacji nauczania w klasach integracyjnych łomżyńskich szkół - stwierdził Wiktor Lewczuk z Gusiewa w Obwodzie Kaliningradzkim (Rosja). - W naszym dotychczasowym systemie oświatowym dzieci niepełnosprawne odizolowane były od zdrowych. Funkcjonują do tej pory szkoły specjalne, skupiające uczniów wg rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Upowszechnienie polskiego modelu z pewnością przyczyni się do zmian na korzyść chorych dzieci w wieku szkolnym i poprawy świadomości zdrowych.

Fundacja Edukacja dla Demokracji działa od ponad 15 lat. Powstała dzięki współpracy polskich i amerykańskich pedagogów. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o demokracji, gospodarce wolnorynkowej i umiejętności działania obywatelskiego w państwie demokratycznym. Podstawowym zadaniem fundacji jest wspomaganie w tym zakresie nauczycieli i działaczy organizacji pozarządowych w krajach środkowo-wschodniej Europy.

Goście ze Wschodu interesowali się szkolnictwem zawodowym. Odwiedzili szkoły prowadzone przez miasto i podmioty niepubliczne. Interesowali się też sytuacją małych wiejskich szkół zagrożonych likwidacją z powodu niedostatecznej liczby uczniów.
- Mamy już obok szkół państwowych również prywatne - stwierdziła Swietłana Winogradnaja z Ukrainy. - Nie działają jeszcze placówki prowadzone przez organizacje społeczne i stowarzyszenia. Względy ekonomiczne decydują o konieczności likwidacji mniejszych szkół wiejskich. Uczniowie dowożeni są w niektórych przypadkach na znaczne odległości do większych, zbiorczych placówek. To co robi Stowarzyszenie "Edukator" i u nas warte jest powielenia. Daje miejsce na inicjatywy obywatelskie, poprawiające sytuację uczniów w małych ośrodkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna