Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodzi król do wróżki

Ewa Wyrwas
Czy data urodzenia ma wpływ na to, jacy jesteśmy? Żeby się o tym przekonać, najlepiej wszelkie wróżby sprawdzać "po fakcie", gdyż w ten sposób można dowiedzieć się, czy były prawdziwe. W tym celu proponujemy horoskopową zabawę z historią w tle.

Wróżka Eleni z Białegostoku pomoże nam przetestować siłę astrologicznych przepowiedni, stawiając horoskop postaciom historycznym. Na pierwszy ogień bierzemy Zygmunta Augusta, ostatniego króla z dynastii Jagiellonów, który dokonał żywota w podlaskim Knyszynie.
August urodził się 1 sierpnia 1520 r. o godz. 1 w nocy, pod znakiem Lwa.
Według horoskopu, Lew lubi polowania, podróże i wędrówki. Cechuje go pedantyzm i surowość, nie lubi zmieniać swoich zasad i nie toleruje zakazów. Jeżeli wszystko jest zgodne z jego myślą, jest osobą łagodną, życzliwą, wierną i przyjazną. Ludzie lubią przebywać w jego towarzystwie i często dostosowują się do rad - zawsze jest on otoczony wieloma przyjaciółmi. Nie znosi porażek. Lubi być podziwiany i doceniany, a swoje cierpienie okazuje tylko wiernemu i oddanemu przyjacielowi. Jest zazwyczaj silnie związany z rodziną, bywa dobroduszny i hojny. Pieniądze odgrywają wielką rolę w jego życiu. Wadą Lwa jest jednak pragnienie władzy nad słabszymi osobami, nad którymi bardzo szybko zaczyna dominować.
Według historycznych źródeł, za panowania Zygmunta Augusta (1520-1572), króla Polski (1548-1572) i Wielkiego Księcia Litewskiego (od 1520 r.) nasz kraj, a szczególnie ukochane przez władcę Podlasie przeżywało rozkwit kulturalny i gospodarczy. Syn Zygmunta Starego i włoskiej księżniczki Bony Sforzy w wieku 23 lat ożenił się z córką Ferdynanda I Habsburga, Elżbietą, której podobno nie cierpiał. Miał w swoim życiu mnóstwo kochanek, a po śmierci pierwszej żony zawarł w 1547 r. potajemne małżeństwo ze swoją wielką miłością, Barbarą Radziwiłłówną, mimo ogólnego sprzeciwu poddanych.
Podobno ulubioną rozrywką zakochanych były polowania. Dla żony Zygmunt August sprowadzał egzotyczne zwierzęta: oswojone niedźwiedzie, nieznane na Litwie wielbłądy, a nawet żywego lwa w klatce, czy też łabędzie - ptaki miłości. Starannie wykształcony król zainicjował prace przy przebudowie zamku dolnego i katedry w Wilnie, Zamku Królewskiego w Warszawie, a także zamówił i sfinansował utkanie słynnych arrasów wawelskich. Panowanie Zygmunta Augusta to okres zwany w literaturze "złotym wiekiem". W polityce wewnętrznej przestrzegał zasady tolerancji religijnej i był pierwszym władcą, który organizował polską flotę wojenną. To za jego panowania na sejmie w Lublinie zawarta została w 1569 r. unia, która połączyła państwo polskie i Wielkie Księstwo Litewskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna