Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanały pod nadzorem

Ewa Sznejder Anna Zarazińska
Wczoraj przez cały dzień w Łomży pracownicy służb miejskich oraz MPEC przeszukiwali i zabezpieczali kanały, węzły i komory ciepłownicze. To efekt tragedii, do jakiej doszło poprzedniego dnia - w kanałach przy Żabiej spłonęło trzech bezdomnych.

- Jeszcze we wtorek, po całej akcji ratowniczej przeszliśmy po okolicy - opowiada Jarosław Koszewski z kancelarii prezydenta. - Znaleźliśmy trzech śpiących ludzi. Ale gdy przyjechała policja, wszyscy się rozpierzchli.
Na obrzeżach miasta jest ok. dwudziestu węzłów, które mogą być wykorzystywane przez bezdomnych jako schronienie. Przy rurach temperatura utrzymuje się w granicach 30 st. C, niektóre pomieszczenia są wielkości pokoju. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej twierdzą, że ludzie nocują tu sporadycznie.
- A skąd! - dziwi się jeden z mieszkańców Żabiej. - W tej komorze od dwóch lat widywałem ich codziennie - zapewnia.
W spalonej komorze był materac, ubrania, kartony. Widać, że bezdomni nocowali tu regularnie. Do środka dostali się, wyłamując kłódki dużej, metalowej klapy. Teraz MPEC chce zabezpieczyć wszystkie wejścia przed włamaniem, rozważano nawet zaspawanie ich na zimę. Raz w tygodniu kontroler będzie obchodził wszystkie węzły i sprawdzał, czy nie ma tam śladów bezdomnych.
Wyrzuceni z kanałów ludzie muszą znaleźć sobie nocleg. Trudno oszacować ilu ich jest, ale mówi się o ponad 60. Nocują w opuszczonych domach i na klatkach schodowych. Zachodzi obawa, że wraz z pierwszymi poważniejszymi mrozami wyziębieni bezdomni trafią do szpitali.
- Prezydent Brzeziński zapewnił, że w miejskiej noclegowni prowadzonej przez Caritas jest możliwość utworzenia dodatkowych miejsc przez zbudowanie łóżek piętrowych - podkreśla Koszewski. - Ale kilkanaście osób uzależnionych od alkoholu żyje w enklawie i nie chce naszej pomocy.
Kilka dni przed tragedią doszło do spotkania służb miejskich i ratunkowych, podczas którego podkreślano potrzebę stworzenia dziennego miejsca pobytu dla bezdomnych oraz schroniska dla kobiet, bo z noclegowni mogą korzystać tylko mężczyźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna