Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związki pytają starostę

Agnieszka Szakiel
Szpital Ogólny w Grajewie bilansuje działalność bieżącą. Stało się to dzięki wyrzeczeniom pracowników, którzy wyrazili zgodę na: obniżenie płac o 7,5 proc. (2003 r.), zawieszenie funduszu socjalnego (rok 2003 i 2004). Pracownicy zrezygnowali także z ustawowej podwyżki (od listopada 2003 r.) oraz podpisali ugody w sprawie wypłaty ustawowych 203 (lipiec 2003 r.). Załoga pracuje w minimalnej obsadzie.
Szpital Ogólny w Grajewie bilansuje działalność bieżącą. Stało się to dzięki wyrzeczeniom pracowników, którzy wyrazili zgodę na: obniżenie płac o 7,5 proc. (2003 r.), zawieszenie funduszu socjalnego (rok 2003 i 2004). Pracownicy zrezygnowali także z ustawowej podwyżki (od listopada 2003 r.) oraz podpisali ugody w sprawie wypłaty ustawowych 203 (lipiec 2003 r.). Załoga pracuje w minimalnej obsadzie. A. Szakiel
Firma Finryan, wykonująca audyt w grajewskim szpitalu, jest zainteresowana udziałami w spółce, w jaką powinna - jej zdaniem - zostać przekształcona placówka. Tymczasem przedsiębiorstwa z Bełchatowa i Sandomierza wnoszą pozwy przeciwko Finryan, a przed współpracą z nią ostrzegają "Wiadomości Bolesławca". Tam Finryan również chce wejść w spółkę z samorządem i przejąć szpital.

Restrukturyzacja szpitala polegająca na przekształceniu w spółkę jest jednym ze sposobów rekomendowanych przez audytora, firmę Finryan. Firma ta nie ukrywa, że chętnie wejdzie w spółkę, razem z samorządami. Z uzyskanych przez nas informacji wynika jednak, że Finryan, chcący decydować o wielomilionowym majątku szpitala, sam ma zaledwie 313 tys. zł kapitału. Chce zaś mieć decydujący głos w przyszłej spółce, zachowując minimum 26 proc. udziału (51 proc. przypadnie powiatowi).
Tadeusz Góralski, dyrektor Finryanu, przedstawia spółkę jako firmę, która posiada ogromną praktykę i inwestuje w szpitale.
"Ponad 20 z nich postawiliśmy na nogi, dla przykładu podam szpital w Otwocku, Siedlcach i Grajewie" - m.in. takie słowa możemy przeczytać na jednej z bolesławieckich stron internetowych.
Zaskakujące jest to stwierdzenie, bo przecież grajewski szpital jeszcze nie został przekształcony, nie mówiąc o "postawieniu na nogi".
O tym, że Finryan jest mało wiarygodny świadczy fakt, że kilka firm, m.in. z Sandomierza i Bełchatowa, wniosło sprawy do prokuratury, ponieważ twierdzą, że zostały oszukane. Pomimo zapewnień dyrekcji firmy Finryan, nie stanęły na nogi, a wręcz odwrotnie - poniosły ogromne straty.
Związki zawodowe działające przy grajewskim szpitalu są poważnie zaniepokojone sytuacją. W minionym tygodniu wystosowały list otwarty do starosty powiatu grajewskiego. Uważają, że obecnie, aby sprostać wszelkim trudnościom, konieczna jest zamiana ich zobowiązań finansowych z krótkoterminowych na długoterminowe. Do tego niezbędna jest pomoc starostwa. Kilka dni później związek zawodowy pielęgniarek i położnych zamieścił komentarz do listu, w którym zarzuca staroście, że "pismem tym starosta posiłkuje się, jako zgodą związkowców na przekształcenie szpitala w spółkę użyteczności publicznej".
Związki zawodowe zarzucają staroście, że pomimo wielu pytań kierowanych do niego i przedstawicieli firmy Finryan, nie dostały żadnej odpowiedzi. W jakiej formie będzie funkcjonował szpital po przekształceniu w spółkę? Z jaką obsadą personelu? Na jakich warunkach firma przejmie majątek szpitala? - nie wiadomo.
"Nie ukrywamy, że (zmiany) budzą w nas wiele obaw, niepewności i trudno uwierzyć, że wszystkie będą korzystne dla pracowników i naszej placówki" - czytamy w liście otwartym związkowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna