Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurpie zamiast górali

Anna Zarazińska
Tradycyjnie, jak co roku, tuż po pasterce w kościele ojców Kapucynów w Łomży uruchamiana jest najstarsza w regionie ruchoma szopka betlejemska. Po każdej świątecznej mszy gromadzą się tam tłumy wiernych, podziwiając dzieło, odnowione przez plastyka Przemysława Karwowskiego.

- Szopka była w bardzo złym stanie. Stworzyłem więc projekt, który został zaakceptowany przez proboszcza Władysława Grubkę i wraz z pracownikami Teatru Lalki i Aktora w Łomży zajęliśmy się jej renowacją - tłumaczy Przemysław Karwowski, artysta plastyk, scenograf w Teatrze Lalki i Aktora, kierownik Galerii Pod Arkadami. - Okazało się, że konieczne są bardzo drastyczne zmiany, ze względu na zły stan techniczny i artystyczny szopki.
Artyści najpierw stworzyli całą obudowę: półkoliste sklepienie i portal. Wymieniono także wiele elementów, które zrobione były z nietrwałych materiałów np. ze styropianu czy fizeliny. Dziś w tle szopki podziwiać możemy panoramę Łomży, a także miasto Asyż, stworzone na podstawie oryginalnych fresków autorstwa Giottiego di Bondone.
- Postanowiliśmy uwiecznić w łomżyńskiej szopce Asyż i postać św. Franciszka, ponieważ to on stworzył pierwszą szopkę, właśnie w Asyżu - tłumaczy Karwowski. - Zajęliśmy się także uaktualnieniem korowodu historycznego. Wprowadziliśmy też pewne zmiany, zamieniliśmy np. górali na Kurpiów.
Dzięki pracy Przemysława Karwowskiego oraz pracowników łomżyńskiego teatru możemy podziwiać piękną, odnowioną szopkę, a także posłuchać podkładu głosowego, dzięki którym poznamy wiele interesujących faktów dotyczących korowodu historycznego, poruszającego się przed żłóbkiem.
Za twórcę łomżyńskiej szopki uważa się powszechnie Bronisława Świerszcza, jednak był nim jeden z kapucynów, który skonstruował ją tuż po II wojnie światowej, a następnie wyjechał do Warszawy i tam stworzył kolejną. Bronisław Świerszcz był wieloletnim opiekunem ruchomej szopki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna