Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia z pola

Agnieszka Szakiel
Rozpoczął się zbiór wierzbowych witek, które mają zastąpić w grajewskiej ciepłowni miał węglowy. Pracownicy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przygotowują się równocześnie do obsadzenia kolejnych hektarów. To odnawialne źródło energii jest dużo tańsze i wydajniejsze niż tradycyjne.

- Przepisy obligują nas do wytwarzania ciepła z odnawialnych źródeł energii, zatem postawiliśmy na uprawę wierzby energetycznej - mówi Radosław Zolnik, prezes grajewskiego PEC-u. - Na początku mamy obowiązek wytwarzania zaledwie 3,5 proc. ciepła z biomasy. Gdybyśmy tego nie przestrzegali, groziłyby nam kary.
W 2004 roku PEC przygotował dokumentację na wymianę sieci ciepłowniczej tradycyjnej na nowoczesną, ze specjalną izolacją oraz na zakup kotłów na biomasę.
- Wymiana sieci jest konieczna w celu zmniejszenia strat podczas przesyłania ciepła do odbiorców - tłumaczy prezes PEC-u.
W kwietniu ub. roku grajewski PEC wspólnie z Zakładem Doświadczalnym Melioracji i Użytków Zielonych w Biebrzy zasadził wierzbą energetyczną 7,5 ha ziemi. Sadzonki z plantacji posłużą obsadzeniu kolejnych 11,5 ha. Obecnie wierzba jest ścinana, trwa przygotowywanie sadzonek. Ich końcówki są zabezpieczone parafiną przed wysuszeniem. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, w marcu zacznie się sadzenie.
Według prognoz przy zakładanej produkcji docelowo wierzbą trzeba będzie obsadzić około 3 tys. ha. PEC zamierza zainteresować posiadaczy ziemi uprawą wierzby energetycznej.
PEC na całe przedsięwzięcie chce pozyskać pieniądze z funduszy strukturalnych (ZPORR) oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zaczynamy we wrześniu - prognozuje prezes PEC-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna