Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezbyt atrakcyjni

Anna Perkowska
Białystok przyciąga nowych mieszkańców, Łomża jest najmniej atrakcyjna dla inwestorów. Mieszkańcy tego miasta niechętnie też głosują podczas wyborów. Udało nam się dotrzeć do rankingu miast, który na początku marca zostanie opublikowany przez Centrum Badań Regionalnych w Warszawie.

Na liście rankingowej znalazły się trzy miasta województwa podlaskiego: Białystok, Suwałki i Łomża.
"Ciągną" do Białegostoku
- Białystok wyróżnia się tym, że przybywa tu nowych mieszkańców. Nie w każdym regionie można spotkać przeludnioną wieś, a to właśnie z małych miejscowości ludzie najczęściej migrują do Białegostoku - mówi Wisła Surażska, prezes Centrum Badań Regionalnych w Warszawie.
Tadeusz Arłukowicz, rzecznik prezydenta Białegostoku, nie zna rankingu. Podkreśla jednak, że od kilku lat ludzi w Białymstoku przybywa.
- To normalne, że ludzie nie garną się tam, gdzie jest źle - chwali Białystok Tadeusz Arłukowicz.
Rzeczywiście - spośród trzech miast "Polski B" Białegostoku, Lublina i Rzeszowa - tylko w Białymstoku w ciągu ostatnich trzech lat liczba mieszkańców zwiększyła się o 0,6 proc. W pozostałych dwóch miastach ludzi ubywa.
Nie lubią wyborów
Podlasie nie wypada jednak najlepiej, jeżeli chodzi o aktywność obywatelską. W tej kategorii CBR wzięło pod uwagę m.in. frekwencję wyborczą. Białystok znalazł się na 36. miejscu, Suwałki na 53.
- Najsłabiej pod tym względem na Podlasiu wypadła Łomża, która znalazła się na 55. miejscu. Tam tylko głośno krzyczą, ale na wybory chodzą niechętnie - żartuje Wisła Surażska.
"Nieatrakcyjna" Łomża
Spośród trzech największych miast na Podlasiu - najmniej atrakcyjna dla inwestorów jest Łomża - tak wynika z rankingu CBR. Znalazła się dopiero na 52. miejscu pod względem aktywności ekonomicznej. Oznacza to m.in., że w Łomży o wiele mniej firm chce inwestować niż np. w Białymstoku (36. miejsce) i Suwałkach (46. miejsce).
Na liście 65 największych miast Polski Białystok znalazł się na 19. miejscu. To najlepsza pozycja w województwie, ale najsłabsza wśród miast tzw. ściany wschodniej. Stolicę Podlasia zdecydowanie wyprzedza Rzeszów (3. miejsce w ogólnym rankingu) i Lublin (17. miejsce).
- Przy ocenie wzięliśmy pod uwagę cztery czynniki. Dopiero w takim rozbiciu widać prawdziwy obraz tych miast. Cztery podstawowe kategorie to: aktywność gospodarcza, infrastruktura miejska, przyciąganie nowych mieszkańców i aktywność obywatelska - tłumaczy Wisła Surażska, prezes Centrum Badań Regionalnych w Warszawie. **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna