Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna frywolna

(ap)
Kapela "Brostowickie” przyjechała do Czarnej Białostockiej z Białorusi
Kapela "Brostowickie” przyjechała do Czarnej Białostockiej z Białorusi
"Mam dziadka mam, mam starego. Wywiozę na rynek i sprzedam jego" - to fragment jednej z piosenek zaprezentowanych przez zespół Rudzianie z Wólki Ratowieckiej na Międzynarodowym Festiwalu "Kresowej Przyśpiewki Frywolnej". Impreza odbywała się w sobotę i niedzielę w Czarnej Białostockiej.

- Śpiewamy różne piosenki, głównie ludowe. Zespól istnieje od 28 lat. W swoim repertuarze mamy oczywiście piosenki frywolne, ale śpiewamy też kolędy, czy utwory ludowe o miłości. Trudno je wszystkie wymienić - mówi Lucyna Dyrdoł z grupy Rudzianie.
Zaprezentowane piosenki, nierzadko o zabarwieniu lekko pikantnym, znalazły swoich zwolenników. Zespoły - a w sumie wystąpiło ich około 20 - zgromadziły dużą publiczność.
- To sposób na promocję naszego miasteczka. Taka impreza jest czymś oryginalnym i niespotykanym - mówi Irena Staniszczak, dyrektor artystyczny festiwalu.
Piosenka była frywolna, ale nie obleśna, jak podkreślali wykonawcy.
- Nasze piosenki mówią o miłości kobiety i mężczyzny w sposób bardzo bezpośredni - twierdzą artyści.
- Jeden ze wstępów do naszej piosenki brzmi tak: "Gdy Pan Bóg stworzył Adama, dał mu dziewicę. I kazał mu całować jej piękniuchne lice. I wy też chłopcy idźcie w ślad Adama. Całujcie dziewczęta, bo miłość ta sama" - recytuje Janina Korewo z grupy Memoria na Białorusi. - Poprzez nasze piosenki chcemy pokazać, że całowanie, niegdyś uważane za coś sprośnego, wcale nie jest złe, a wręcz przeciwnie. Tutaj chyba wszyscy się ze mną zgodzą.
W zespole z Białorusi, który powstał ponad dziesięć lat temu, przeważają kobiety.
- Jest paru mężczyzn, ale nie za dużo. Jakoś nie garną się do tego, żeby z nami śpiewać - śmieje się Wanda Gudacz z Memorii.
Międzynarodowy Festiwal "Kresowa Piosenka Frywolna" został zorganizowany po raz pierwszy w Czarnej Białostockiej. Inspiracją do tego były podobne przeglądy, które przez kilka lat odbywały się w Czarnej Wsi Kościelnej. Wkrótce ma także powstać śpiewnik piosenki frywolnej, w którym znajdą się wszystkie utwory zaprezentowane podczas festiwalu. Organizatorzy zapowiadają też utworzenie strony internetowej poświęconej piosence frywolnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna