Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inskrypcja prawdy

(jez)
Przedstawiciele środowisk żydowskich w Polsce domagają się uzupełnienia inskrypcji na pomniku poświęconym pamięci Żydów zamordowanych w Jedwabnem o ustalenia, jakie przyniosło śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej. Jak to określa Piotr Kadlcik, przewodniczący żydowskiej gminy wyznaniowej w Warszawie, powinno być to sformułowanie "ostrzegające, że w stosunkach między ludźmi może się zdarzyć coś takiego, że sąsiad zabija sąsiada".

Napis na pomniku odsłoniętym w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń z 10 lipca 1941 roku mówi o "mężczyznach, kobietach i dzieciach, współgospodarzach tej ziemi, zamordowanych i żywcem spalonych". Dwa lata po rocznicowych uroczystościach, które odbyły się z udziałem m.in. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, białostocki IPN ogłosił wyniki swojego śledztwa w sprawie masakry jedwa-bieńskich Żydów, przyznając, że udział wzięło w niej około 40 mieszkańców miasteczka i okolicznych wsi.
Biorący udział we wczorajszej uroczystości David Peleg, ambasador Izraela w Polsce, wyraził także nadzieję, że przyszłoroczne spotkanie w 65. rocznicę tragedii odbędzie się przy nowym, większym pomniku na symbolicznym cmentarzu.
- Wstępnie rozmawiałem już o tym z przedstawicielami polskiego rządu - poinformował ambasador.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna