Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profile zła

Agnieszka Kaszuba [email protected]
Karol Roszczewski we wrześniu rozpocznie naukę w III klasie Liceum Zarządzania Informacją. - Bardzo boję się nowej matury, szczególnie, że dużo osób ze starszego rocznika jej nie zdało. Mam nadzieję, że za rok będzie inaczej.
Karol Roszczewski we wrześniu rozpocznie naukę w III klasie Liceum Zarządzania Informacją. - Bardzo boję się nowej matury, szczególnie, że dużo osób ze starszego rocznika jej nie zdało. Mam nadzieję, że za rok będzie inaczej. M. Onofryjuk
- Chcieliśmy mieć maturę i zawód - mówią z rozczarowaniem absolwenci liceów profilowanych. Co szósty z nich w województwie podlaskim oblał nową maturę. O zawodzie także mogą zapomnieć, bo szkoła daje jedynie przygotowanie ogólnozawodowe i nie uczy konkretnego fachu.

Licea profilowane oferują naukę uczniom m.in. w klasach ekonomicznych, informatycznych, administracyjnych i usługowo-gospodarczych. W tym roku po raz pierwszy uczniowie tego typu szkół zdawali maturę. W województwie podlaskim do egzaminu podeszło prawie 3 tys. osób. Zdać udało się zaledwie 69 proc. absolwentów.
- Ci uczniowie po raz pierwszy zdawali taką maturę i z pewnością to jeden z powodów takiego wyniku - twierdzi Grażyna Citko, rzecznik prasowy podlaskiego Kuratorium Oświaty. - Teraz trzeba wyciągnąć wnioski, aby w przyszłości podobny scenariusz się nie powtórzył.
Grażyna Citko podkreśla, że wszystko zależy od dyrektorów poszczególnych liceów profilowanych.
- Dyrektorzy na bieżąco obserwują pracę szkoły. Po tej maturze muszą podjąć konkretne działania i dopasować je do potrzeb uczniów, tak, aby za rok podniósł się próg zdawalności egzaminu maturalnego.
Kolejnym powodem tak słabych wyników matury w liceach profilowanych - zdaniem kuratorium - jest to, że uczyła się tam słabsza młodzież niż w ogólniakach, w których maturę oblało tylko 4 proc. absolwentów.
- Nie ma co ukrywać, że te szkoły wybiera młodzież, która ma niższe średnie oceny, ale chciałaby mieć maturę - podkreśla Grażyna Citko. - Wyniki matur doskonale odzwierciedlają te dysproporcje.
Łukasz twierdzi, że do słabszych nie należał. Kończąc gimnazjum miał średnią 4,6.
- Była to jedna z wyższych w klasie - dodaje Łukasz, któremu w tym roku nie udało się zdać matury.
- Teraz nie wiem, co robić, bo, aby zdobyć zawód, muszę jeszcze rok się uczyć. Na razie nie wiem nawet, gdzie można to zrobić. Chyba będę próbować zdać maturę za rok i wtedy pójdę do jakiejś szkoły policealnej - mówi z rozżaleniem.
Tak słaby wynik matur w liceach profilowanych rzucił widmo strachu na młodsze roczniki w tych szkołach.
- Teraz każdy się boi, co będzie z nami za rok - mówi Karol Roszczewski, który w tym roku zdał do III klasy Liceum Zarządzania Informacją. - O niczym innym się prawie nie mówi, tylko o tym, ile osób nie zdało.
A w szkole Karola na 24 uczniów, egzamin oblało sześciu.
- To bardzo dużo. Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku - komentuje Jędrzej Łucyk, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, w którym mieści się liceum profilowane. - Teraz będziemy dokładać wszelkich starań, aby ten wynik poprawić przy kolejnych maturach.
Podobną nadzieję mają uczniowie.
- Będziemy przygotowywać się do egzaminu już od września. Mamy nadzieję, że nasi nauczyciele nas odpowiednio ukierunkują i że nie podzielimy smutnego losu naszych starszych kolegów - zgodnie mówią III-klasiści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna