Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Utrzymują się z pasji

Redakcja
Na naszych nizinnych terenach śnieżne i lodowe sporty popularnością ustępują letnim. W sumie jednak, choć nie tworzymy zimowej potęgi, to nie jesteśmy też Kopciuszkiem.

Przyszłych olimpijczyków najlepiej szukać na lodowisku w białostockim Zwierzyńcu, gdzie trenują specjaliści od łyżwiarstwa na krótkim torze, czyli short-tracku. Od 12 lat, a konkretnie pierwszego złotego medalu mistrzostw Polski Elżbiety Bełbot, ratują wizerunek sportów zimowych na Podlasiu.

Wizytówka

Na igrzyskach w Turynie godnie reprezentował nas Dariusz Kulesza z Juvenii Białystok. Tegoroczny maturzysta przeszedł eliminacje na 1000 i 500 metrów, co się w tej dyscyplinie jeszcze Polakowi nie zdarzyło. 19-latka kusi AZS Opole ("zabrał" już m. in. Jakuba Jaworskiego). Darek zadeklarował, że chce zostać w Białymstoku i jest na to szansa, bo miasto przyzna mu stypendium. Pomoc zaoferowała też Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki. Przydałyby się jeszcze pieniądze na wyjazdy zagraniczne. Jest na kogo je wydawać, bo śladem Kuleszy podążają inni utalentowani łyżwiarze z Białegostoku. Szczególnie Karolina Regucka, która nieomal nie pojechała do Turynu.
Dzielnie spisują się też biegacze narciarscy. Świeżo w pamięci mamy 7. miejsce Magdaleny Oleksiuk w mistrzostwach świata juniorów w 2001 roku. Obecnie Magda, reprezentująca supraślską Puszczę, jeździ raczej rekreacyjnie.

Brakuje grosza

Wydawało się, że wiele może osiągnąć Daniel Iwanowski z Hubala Białystok. Po dwóch srebrnych medalach w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2003 roku spuścił jednak z tonu. Poza tym, na szkolenie w regionie nie ma pieniędzy. Nasi narciarze starają się jak mogą i przywożą z najważniejszych młodzieżowych imprez miejsca w pierwszej "20", a czasem "10".
- Kluby dostają marne grosze z gmin, ale niewiele z tego da się zrobić. Np. Hubal na pierwsze półrocze 2006 otrzymał 3000 złotych. Jednak jeszcze rąk nie załamuję i czekam na zmianę władzy w Białymstoku - mówi prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Narciarskiego Lech Szargiej.

Amatorzy czystej krwi

Choć trudno wymienione wyżej grupy sportowców zaliczyć nawet do zawodowców, to honoru województwa w pozostałych dyscyplinach bronią już amatorzy czystej krwi: jak inni - bez pieniędzy, ale też amatorsko trenujący .
Do bardzo pozytywnych zjawisk należy zaliczyć pojawienie się drużyny hokejowej.
- Jeden z chłopaków przywiózł kije z USA i trzeba je było wypróbować - mówi Piotr Kępski, zawodnik i założyciel Amatorskiej Drużyny Hokeja (ADH) Białystok.
Jego ekipa ma za sobą dwa towarzyskie mecze z LHT Lublin. Przegrała 4:27 i 3:8. Następne spotkanie, 24 marca na wyjeździe.
- Ćwiczymy dwa razy w tygodniu. Mamy parę starszych osób, które wcześniej grały w hokeja i starają się nam przekazać swoją wiedzę, bo praktycznie wszyscy zawodnicy uczą się od zera - mówi Kępski. Szanse na ligowy hokej również są na razie zerowe. Tak ze względów organizacyjnych, jak i sportowych.
Całość uzupełniają inni pasjonaci zimowych sportów. Startują co najwyżej w zawodach szkolnych lub akademickich. - W ostatnich Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w narciarstwie alpejskim, wystawiliśmy 9-osobową reprezentację - mówi Paweł Surynowicz, wiceprezes uczelnianego AZS-u w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki. - W kategorii szkół niepublicznych mężczyźni zajęli 5. miejsce.
Odważni próbują sił w snowboardzie. W zakończonych właśnie MP Szkół Wyższych w Zakopanem startowali studenci Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Drużynowo uplasowali się na 35. pozycji wśród 41. uczelni.

Miłosz Karbowski

Stan posiadania


Short-track: Juvenia Białystok. Gwiazdy, reprezentanci polski:Dariusz Kulesza (olimpijczyk), Karolina Regucka - aktualna poczwórna złota medalistka Mistrzostw Polski.
Narciarstwo klasyczne. Biegi: UKS Puszcza Supraśl, UKS Hubal SP 32 Białystok, MUKS MOS Mońki, UKS Jastrząb Kuźnica Białostocka, LUKS Krasnogruda, Supraślanka Supraśl. Grupy seniorskie są tylko w Hubalu oraz w Puszczy. Najbardziej znana narciarka to Magdalena Oleksiuk (Puszcza), była mistrzyni Polski i 7. zawodniczka mistrzostw świata juniorek. Największy ostatni sukces: złoto sztafety Hubala 3x10 kilometrów w Mistrzostwach Polski juniorów w 2004 roku.
Hokej: drużyna amatorów ADH Białystok. Do tej pory rozegrała dwa mecze towarzyskie.
Narciarstwo alpejskie, snowboard, łyżwiarstwo szybkie: tylko sekcje akademickie lub szkolne.
Pozostałe dyscypliny olimpijskie: biathlon, bobsleje, skoki narciarskie, kombinacja norweska, curling, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo dowolne, saneczkarstwo, skeleton - praktycznie nie są w województwie podlaskim uprawiane.

Plan dla narciarstwa, czyli tylko kasy brak


Lech Szargiej (prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Narciarskiego i klubu Hubal Białystok): - W SP 32 w Białymstoku chcę utworzyć Zespół Szkół Sportowych (badmintonowo-narciarski). Trzeba wesprzeć szkołę przy budowie zadaszenia nad boiskiem asfaltowym i kilkunastu nowych miejsc internatowych. Musimy dokończyć budowę tras biegowych oraz zjazdowej z mini wyciągiem w Lesie Pietrasze. Potrzebny jest zakup ratraka (pojazd gąsienicowy służący do przygotowywania tras narciarskich - przyp. red.) i przywrócenie do użytku strzelnicy w Lesie Pietrasze. Jak widać z powyższego możliwe jest u nas uprawianie biathlonu i narciarstwa alpejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna