Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kleszcza kleszczach

Urszula Ludwiczak [email protected]
W lewej ręce nie ma już gdzie się wkłuwać z kroplówkami – mówi Mikołaj Kuniec. – Druga ręka jest na razie niesprawna.
W lewej ręce nie ma już gdzie się wkłuwać z kroplówkami – mówi Mikołaj Kuniec. – Druga ręka jest na razie niesprawna.
Mikołaj Kuniec ma kleszczowe zapaleniu mózgu, które spowodowało porażenie splotu barkowego prawej ręki. W szpitalu zakaźnym na Dojlidach jest jednym z wielu chorych po kontakcie z kleszczem.

Statystyki zachorowań na odkleszczowe choroby w woje-wództwie podlaskim każdego lata rosną. W tym roku do 15 lipca w sanepidzie zarejestrowano już 24 przypadki kleszczowego zapalenia mózgu i 387 - boreliozy. Dla porównania w całym kraju na kleszczowe zapalenie mózgu (kzm) zachorowało w tym czasie 34 osoby, a na boreliozę - 2089.
Pacjenci w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Akademii Medycznej w Białymstoku, którzy cierpią na odkleszczowe choroby są zgodni - nikomu nie życzą takich przeżyć. Każdemu zalecają zaszczepienie się od kleszczowego zapalenia mózgu.
- Całe życie pracowałem jako rolnik, z kleszczami nie raz miałem do czynienia, zawsze myślałem, że jestem uodporniony - opowiada Mikołaj Kuniec z Kamiennego Grodu koło Michałowa. - Nie myślałem o szczepieniu. Tym razem okazało się, że kleszcz, który mnie ugryzł, był zakażony.
Podobne do grypy
U pana Mikołaja zaczęło się od silnych bóli ramion, krzyża, kręgosłupa szyjnego, mięśni. Do tego doszła temperatura. Lekarze początkowo myśleli, że to grypa. Dopiero gdy doszedł bezwład ręki, pan Mikołaj dostał skierowanie do szpitala. Tu wykryto kzm i neuroboreliozę. Pani Alicja, pacjentka tego samego oddziału, zanim trafiła do szpitala leczyła się kilka tygodni na silne bóle pleców, kręgosłupa i głowy. Nie kojarzyła, że to mogą być objawy choroby po ugryzieniu przez kleszcza na działce.
- Brałam leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, bo lekarz rodzinny powiedział mi, że na moje bóle to żaden szpital mnie nie przyjmie - opowiada kobieta.
Pani Alicji po czterech tygodniach udało się dostać skierowanie do szpitala. Tu wykryto kleszczowe zapalenie mózgu.
- Kleszczowe zapalenie mózgu daje objawy grypopodobne po 2-4 tygodniach od zakażenia, potem jest z reguły poprawa zdrowia i dochodzi do fazy mózgowej choroby, gdy może wystąpić paraliż - tłumaczy doc. Joanna Zajkowska z białostockiej kliniki. - Z kolei tylko u jednej trzeciej chorych na boreliozę, po kontakcie z kleszczem, występuje rumień, który jest objawem tej choroby. U pozostałych choroba może objawiać się dopiero po latach, np. obrzękiem stawów.
Wszystkie łóżka zajęte
Na oddziale neuroinfekcji i chorób pasożytniczych białostockiego szpitala jest obecnie 10 pacjentów z boreliozą i 5 z kleszczowym zapaleniem mózgu. Pacjentów z chorobami odkleszczowymi nie brakuje też w Hajnówce.
- Jest ich nawet więcej niż w ub. roku. - mówi dr Anna Nowicka-Ciełuszecka, zastępca ordynatora oddziału zakaźnego SPZOZ w Hajnówce. - Chorują i młodzi i starsi, do tego często są to ciężkie postaci choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna