Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszędzie Cię znajdą!

Anna Perkowska [email protected]
Marcin Pochodowicz z Białegostoku dostanie już paszport biomet-ryczny. Wniosek o jego wydanie złożył wczoraj.
Marcin Pochodowicz z Białegostoku dostanie już paszport biomet-ryczny. Wniosek o jego wydanie złożył wczoraj.
Wizerunek twarzy, odcisk palca, zapis obrazu tęczówki - takie informacje będą zakodowane w nowych paszportach biometrycznych, które od wczoraj obowiązują. Czy powoli spełnia się scenariusz filmów science fiction sprzed lat, że będziemy kontrolowani na każdym kroku?

Podstawową zmianą jest wprowadzenie do paszportów zabezpieczeń elektronicznych w postaci chipu z zakodowaną informacją o posiadaczu paszportu.
"Wprowadzenie nowego wzoru paszportu, poza spełnieniem zobowiązań wynikających z członkostwa w UE, służyć ma przede wszystkim zminimalizowaniu strat materialnych, jakie niesie ze sobą przestępczość związana z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów" - wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dane biometryczne to wizerunek twarzy, zapis linii papilarnych palców, zapis obrazu tęczówki. Na razie jednak w paszportowym chipie elektronicznym znajdzie się tylko wizerunek twarzy jego posiadacza.
Z chipem w okładce
Paszport biometryczny ma zawierać informacje o 1840 punktach opisujących wektorowo twarz właściciela paszportu. Eksperci twierdzą, że to informacja równie unikalna jak linie papilarne. Poza tym jest możliwa bez pobierania odcisków palców. Wyglądem paszporty przypominać będą dotychczasowe, z tą jednak różnicą, że w nowych biometrycznych paszportach w tylnej okładce wprasowany będzie procesor. Na procesorze zapisane będą informacje dotyczące posiadacza paszportu: wizerunek twarzy, dane osobowe, informacje o organie wydającym dokument, a w przyszłości też odciski palców.
- To właśnie dzięki tym cechom, które będą zapisane na tak zwanym mikroprocesorze, będzie można zidentyfikować daną osobę oraz sprawdzić czy osoba posługująca się paszportem jest rzeczywiście posiadaczem tego dokumentu - mówi Marek Korbut, kierownik Biura Paszportowego w Białymstoku.
Zapewnia jednak, że stare paszporty nadal będą ważne. Mało tego, jeszcze osoby, które złożyły wnioski w ubiegłym tygodniu otrzymają dokumenty starego typu.
Teraz poczują się bezpiecznie
Psycholodzy i socjolodzy podkreślają, że lęk przed nowym zawsze istnieje. Często pojawia się także bunt. Jednak przewagę nad tym wszystkim bierze troska o własne bezpieczeństwo.
- To jest kwestia dojrzałości. Bo oczywiście nikt nie lubi być kontrolowany. Jednak jeżeli dojrzały człowiek uświadomi sobie, że taki chip wstawiony w dokument zapewni mu bezpieczeństwo, przestaje protestować. Bo widzi w tym korzyść dla siebie w postaci tego, że będzie czuł się bezpieczny - mówi Wiesława Gołąbek, psycholog.
Przestępca na celowniku
Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku, podkreśla natomiast, że takie paszporty rzeczywiście będą mogły pomóc w ściganiu przestępców.
- Jeżeli będzie zapis linii papilarnych (taki zapis ma być wprowadzony w 2009 roku - przyp. red.) to dla policji zapewne będzie to ułatwienie pracy. Biorąc taki dokument i wbijając go na odpowiedni sprzęt będziemy wiedzieli, czy osoba, która się nim posługuje jest rzeczywiście tą osobą, za którą się podaje - dodaje Jacek Dobrzyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna