Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

68 pomysłów na euro

Anna Mierzyńska
W Białymstoku nad torami kolejowymi, za obecnym dworcem PKS, ma powstać Centralny Węzeł Komunikacyjny
W Białymstoku nad torami kolejowymi, za obecnym dworcem PKS, ma powstać Centralny Węzeł Komunikacyjny A. Zgiet, graf. G. Radziewicz
371 mln euro, które przypadają woj. podlaskiemu w ramach programu dla Polski Wschodniej, będzie na co dzielić. Już wiadomo, że na wszystkie z 68 złożonych wniosków pieniędzy nie starczy. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało właśnie listę wniosków, które wschodnie województwa złożyły w ramach specjalnego unijnego programu.

Ma on pozwolić polskiej Ścianie Wschodniej nadrobić zapóźnienia w rozwoju. Województwo podlaskie złożyło 68 wniosków - prawie o połowę mniej niż sąsiedzi z lubelskiego. To jednak wystarczy, by wykorzystać przyznane nam pieniądze.

Nasze drogie drogi

- Tylko na nasze wnioski na budowę dróg możemy wykorzystać wszystkie pieniądze, przyznane całemu województwu - podkreślał jeszcze przed opublikowaniem listy Karol Tylenda, członek zarządu województwa.
Urząd Marszałkowski złożył sześć wniosków, wszystkie dotyczą budowy dróg wojewódzkich, m.in. Suwałki - Sejny, Ciechanowiec - Siemiatycze, granica województwa - Nowogród. O modernizację ulic zabiega Białystok. Gdyby udało się zdobyć pieniądze, mieszkańcy stolicy województwa doczekaliby się przebudowy ulic: Kleeberga, Narodowych Sił Zbrojnych, Andersa, Piastowskiej, Jana Pawła II. Magistrat chce też dzięki unijnej dotacji wybudować Centralny Węzeł Komunikacyjny z estakadą nad torami PKP i przebudową ulicy Bohaterów Monte Cassino.

Uczelnie rozbudowują się

Bardzo dużo projektów złożyły uczelnie. Politechnika Białostocka stara się o pieniądze na m.in. budowę basenu i biblioteki z salami multimedialnymi. Akademia Medyczna planuje utworzenie nowoczesnej bazy dydaktyczno-naukowej, a Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży - budowę hali laboratoryjnej do przetwórstwa rolno-spożywczego.

Na wodę, turystykę i inwestycje

Wśród małych gmin najwięcej wniosków (cztery) złożyła Nurzec-Stacja z powiatu siemiatyckiego.
- Złożyliśmy najwięcej wniosków, bo najwięcej potrzebujemy - mówi Raisa Pachwicewicz, wójt gminy. - Chociażby wodociąg: u nas część mieszkańców nie ma wody! Składaliśmy już wniosek w tej sprawie do ZPORR-u, ale nie udało się. Więc próbujemy tutaj. Na pewno będzie problem z wkładem własnym, ale ponieważ wykonanie projektów rozłożone jest na lata 2007-2013, więc myślę, że się nam uda.
Program dla Polski Wschodniej stworzono po to, by pomóc najuboższym polskim województwom w szybszym dogonieniu innych regionów kraju. Pomysłów na nowoczesny rozwój jest wiele. Dom Pracy Twórczej w Wigrach stara się o pieniądze na rozbudowę swoich obiektów - tak, by w przyszłości móc przyjmować pielgrzymów i turystów. Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej chce promować Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia, a Sejny, Juchnowiec Kościelny i Kolno - przygotować tereny pod inwestycje. W Zambrowie dzięki unijnej dotacji mógłby powstać Zambrowski Park Przemysłowy, w Suwałkach i Białymstoku - parki naukowo-technologiczne. Oba te miasta zamierzają także zmodernizować system transportu publicznego, co oznacza nowe autobusy, nowe parkingi i odremontowane nawierzchnie ulic.
Ministerstwo oceni teraz, czy projekty są zgodne z założeniami programu, potem oceni merytorycznie i wybierze najlepsze wnioski. Urzędnicy zapewniają, że w pracach będą uczestniczyć przedstawiciele samorządów i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tego, które projekty zostaną sfinansowane z pieniędzy unijnych, dowiemy się w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna