Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończ waść

Kazimierz Radzajewski
W prochowym dymie z hakownicy i przy szczęku szabel bractwo Pospolitego Ruszenia Ziemi Tykockiej oddało happeningowy hołd autorowi trylogii. Moniecczanie bawili się świetnie.
W prochowym dymie z hakownicy i przy szczęku szabel bractwo Pospolitego Ruszenia Ziemi Tykockiej oddało happeningowy hołd autorowi trylogii. Moniecczanie bawili się świetnie. K. Radzajewski
Mońki Ku pokrzepieniu serc... moniecczan - to motto na koniec Roku Sienkiewiczowskiego.

Jeszcze kilkanaście lat temu po "Krzyżaków", "Potop" i inne książki H. Sienkiewicza sięgali czytelnicy z własnej woli. Gdy książki autora "Pana Wołodyjowskiego" trafiły do spisu obowiązkowych lektur szkolnych, wówczas młodzież zniechęciła się do takiej "przymusowej lektury".
W piątkowy wieczór Biblioteka Publiczna, MOK i nauczyciele z monieckich szkół zorganizowali w 90. rocznicę śmierci H. Sienkiewicza happening "Ku pokrzepieniu serc".
- Mamy Rok Sienkiewiczowski i zarazem Rok Języka Polskiego. To przednia okazja do przypomnienia czytelnikom pięknej polszczyzny pisał autor trylogii - mówiła Barbara Kuprel, kierownik oddziału dziecięcego biblioteki publicznej.
Bibliotekarze są ostrożni w pojmowaniu lektur sienkiewiczowskich jako instrumentalne, bo choć stały się one poniekąd narzucone przez oświatowych decydentów, to są jeszcze czytelnicy sięgający po "Krzyżaków" z własnego wyboru.
- A rolą biblioteki, szkoły i placówek kultury jest zachęcanie do czytania najpiękniejszych polskich książek - zauważył Tomasz Pac, dyrektor MOK-u.
Tomasz Pac herbu Gozdawa i jego koledzy z bractwa Pospolite Ruszenie Ziemi Tykockiej wkroczyli na scenę MOK-u w rycerskich strojach i w pełnym bojowym rynsztunku.
- Zdobywaliśmy już twierdzę Zamość i wiele innych fortec. Teraz podbijamy Mońki. Odnieśliśmy wiele ran na wojnach, trochę wsi wrażych spaliliśmy i dziewoję niejedną zniewoliliśmy - żartował Radosław Orłowski h. Chomąto, chorąży PRZT.
Widzowie z przejęciem obserwowali pojedynki na szable i powąchali prawdziwego prochu strzelniczego z hakownicy. Scenerię tego pola bitwy stanowiły dziecięce ilustracje do książek Sienkiewicza, zaś montaż słowno-muzyczny pt. "Henryk Sienkiewicz" przygotowała grupa dzieci z monieckiej SP2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna