Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Genetyka może ocalić życie

KAP
dr Tomasz Huzarski
dr Tomasz Huzarski A. Gardocki
Łomża. Testy genetyczne nie wykrywają nowotworów, tylko predyspozycje do zachorowania na nie - tłumaczy dr Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. - Robi się je tylko raz w życiu. Ich wynik to klucz do tego, aby uchronić się przed zachorowaniem.

Testy od trzech lat
Działający przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży Zakład Patomorfologii i Profilaktyki Onkologicznej, jest najmłodszą poradnią w regionie, w której są wykonywane testy genetyczne.
- Do badań zapraszamy pacjentów, którzy mają wykryty nowotwór, ale także osoby, które należą do grupy podwyższonego ryzyka, czyli te, w których najbliższa rodzina chorowała na nowotwór - mówi Krzysztof Dach, szef Zakładu Patomorfologii. - To krótki wywiad rodzinny przeprowadzany za pomocą ankiety. Takie osoby są kwalifikowane do konkretnych badań gentycznych.
W ostatnim czasie w łomżyńskiej placówce rozpoznano 1,5 tys. nowotworów złośliwych, w tym 300 właśnie dzięki wcześniejszemu pobraniu krwi na testy genetyczne.
- Po wypełnieniu ankiety od zakwalifikowanej osoby pobieramy krew i na podstawie wyniku określamy grupę ryzyka - tłumaczy dr Huzarski z Pomorskiej Akademii Medycznej, do której trafiają dane łomżyńskich pacjentów. - Na podstawie wyników testów można sprecyzować jakie badania profilaktyczne należy wykonać przez całe życie.
Oszukać czas
Testy genetyczne przeprowadzone u osób, które już zachorowały na raka, pozwalają łatwiej leczyć najbliższą rodzinę chorego.
- Dzięki badaniom jesteśmy w stanie określić np. kiedy pacjentka prawdopodobnie zachoruje na raka piersi - tłumaczy dr Tomasz Huzarski. - Zanim to nastąpi, możemy usunąć jeszcze zdrową pierś, aby uchronić pacjentkę przed chorobą.
Dr Huzarski przyznaje, że toczono dyskusje o tym, czy można powiedzieć komuś kiedy i jak bardzo zagrożony jest zachorowaniem. Skutkiem tej dyskusji było przeprowadzenie ankiety po jednej z akcji promującej bezpłatne badania genetyczne, w których wzięło udział 5 tys. kobiet, a raka zdiagnozowano u 200 z nich.
- Badane na pytanie czy odczuwały lęk przed wynikiem testu zgodnie odpowiedziały, że tak - przytacza wyniki testu Huzarski. - Ale na pytanie, czy poleciłyby zrobienie go najbliższym, aż 98 proc. z nich odpowiedziało pozytywnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna