Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityczna wyliczanka

M. Maliszewski
Wiesław Grzymała (z prawej) z zastępcą Maciejem Głazem
Wiesław Grzymała (z prawej) z zastępcą Maciejem Głazem M. Maliszewski
Łomża. Arytmetyka polityczna czy względy merytoryczne. Z takim problemem musiały się przede wszystkim uporać nowe samorządy na swoich pierwszych sesjach. Zrobiły to różnie.

Prezydium z bloku
W Łomży pierwszą próbę sił wygrała arytmetyka. Już pierwsze głosowania w sprawach porządkowych poprowadzone przez radną-seniorkę Krystynę Michalczyk-Kondratowicz wykazały, że zawarty przed wyborami "blok"z udziałem PiS, PO, Solidarnej Łomży i LPR, pozostaje aktualny. Siedemnastka radnych odrzuciła propozycję Jerzego Brodziuka, aby odłożyć na kolejną sesję wybór wiceprzewodniczących i kwestię zmniejszenia diet.
Dlatego też nie było niespodzianek przy wyborach przewodniczącego Rady Miejskiej i jego zastępców. Jedynym kandydatem do najważniejszej funkcji został Wiesław Grzymała (PiS), debiutujący samorządowiec. Otrzymał nawet więcej niż 17 głosów. Opozycyjny wobec "bloku" klub Samorządowego Porozumienia Łomży próbował nawet sprytnej dywersji zgłaszając na wiceprzewodniczących kandydatów z PO i Solidarnej Łomży, ale innych niż to sobie zaplanowali koalicjanci. Agata Gołaszewska i Piotr Grabani jednak odmówili. I dalej poszło już zgodnie z planem. Do prezydium weszli Maciej Głaz z PO i Jan Bajno z Solidarnej Łomży.
Zwycięzcy wzięli wszystko także w radzie powiatu łomżyńskiego. Przewodniczącym został Stefan Popiołek (PiS), a jego zastępcami Rafał Kołakowski (również PiS) i Stefan Żebrowski (LPR). Oba ugrupowania obsadziły też wszystkie stanowiska w zarządzie powiatu ze starostą i wicestarostą włącznie.
Mniejszość ma wszystko
Zaskakujący układ wytworzył się w Zambrowie. Radni, którzy mandaty zdobyli startując z komitetu "Razem“, są w mniejszości (9 do 11), a jednak mają nie tylko swojego burmistrza Kazimierza Dąbrowskiego, ale i przewodniczącego.
- Trudno powiedzieć, jak to się stało, po prostu oddano jeden głos nieważny i mieliśmy większość - stwierdził Zbigniew Korzeniowski, który radzie będzie przewodniczył już trzecią kadencję. - Liczę na to, że komitety komitetami, a radni będą się po prostu mierzyli z konkretnymi problemami. Deklaruję współpracę.
Jego zastępcami zostali: Danuta Kaczyńska (PiS) i Andrzej Gniazdowski (PO), reprezentujący ugrupowania, które zblokowały się przeciw "Razem“. Andrzej Gniazdowski był przez ostatnie dwie kadencje liderem opozycji w radzie, wielokrotnie krytykującym poczynania ekipy rządzącej skupionej wokół burmistrza Dąbrowskiego.
W powiecie mandaty podzieliły między siebie PiS, PSL, "Razem“ i LPR. Przewodniczącym Rady Powiatu został Józef Dąbrowski z PSL, jego zastępcą Wojciech Borzuchowski z PiS.
W Wysokiem bez zmian
W radzie powiatu wysokomazowieckiego bez większych zmian. Przewodniczącą ponownie została Dorota Łapiak (Jedność i Samorządność), a jej zastępcami: Marek Skarżyński (JiS) i Leszek Mężyński (PiS). Bogdan Zieliński pozostanie na stanowisku starosty, tak jak jego zastępca Leszek Gruchała.
Po raz kolejny przewodniczącym rady miasta Wysokie Mazowieckie został Józef Sokolik, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego. Wiceprzewodniczącym został Ryszard Flanc, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna