Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spokojny azyl na trzy miesiące

Aleksandra Szyc-Kaczyńska [email protected]
Łomża bardzo długo czekała na Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Pokieruje nim Anna Maksymiuk, doświadczony terapeuta.
Łomża bardzo długo czekała na Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Pokieruje nim Anna Maksymiuk, doświadczony terapeuta. A. Gardocka
Łomża. Latami żyją w strachu, znoszą upokorzenia i leczą rany. Wkrótce maltretowane kobiety znajdą schronienie i pomoc w ośrodkach w Łomży i Kolnie.

Policyjne statystyki są przerażające. Tylko w powiecie kolneńskim w tym roku założono 355 niebieskich kart. To jest o ponad 50 więcej niż przed rokiem. Ofiarami przemocy domowej było 247 dzieci do 13 roku życia i 87 w wieku od 13 do 18 lat.
- Przyczyną zwykle jest alkohol - podkreśla komisarz Marek Kwiatkowski, zastępca komendanta kolneńskiej policji. - W tym regionie, niestety jest dużo ofiar przemocy i nietrzeźwych sprawców.
Biją nie tylko pijani mężczyźni, agresywne potrafią być też kobiety, a czasami dzieci.
Trzeba się odważyć
Kiedy bicie, awantury, przemoc czy psychiczne znęcanie się jest codziennością, niełatwo znaleźć w sobie siłę, by zmienić dotychczasowe życie. Matka i siostra dwóch upośledzonych braci ze wsi pod Przytułami latami znosiły ich agresywne zachowania. Ze strachu często wolały nocować poza domem, a kiedy robiło się bardzo niebezpiecznie, wzywały policję. Ratunku szukały w ośrodku pomocy, ale spokój zapanował dopiero wtedy, kiedy zgłosiły się do prokuratury, a bracia trafili do aresztu. Ofiary najczęściej boją się mówić o domowych tragediach, nie wiedzą co robić, a kiedy już dojdzie do interwencji policji - nie chcą, by sprawcy zostali ukarani.
- Wycofują się, chcą dać jeszcze jedną szansę, ale często jest tak, że sytuacja z przemocą się powtarza - mówi Krzysztof Leończak, oficer prasowy łomżyńskiej policji. - A wtedy cierpią najbardziej dzieci.
Znajdą wsparcie i nocleg
Do niedawna maltretowane kobiety z regionu nie miały gdzie się podziać. Uciekając, schronienia szukały u sąsiadów, czy rodziny. Wkrótce to się zmieni, bo specjalistyczne ośrodki pomocy powstają w Łomży i Kolnie.
W Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Łomży przy ul. Wojska Polskiego 161 trwa właśnie remont. Zakończy się najpóźniej w pod koniec stycznia przyszłego roku. W trzech pokojach ofiary przemocy domowej będą mogły mieszkać przez trzy miesiące, w wyjątkowych sytuacjach dłużej.
- Te kobiety zazwyczaj są zalęknione i potrzebują znaczącego wsparcia - podkreśla Anna Maksymiuk, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży. - U nas będą miały wsparcie psychologa, prawnika, otrzymają informacje jak mogą sobie pomóc i zdobyć świadczenia socjalne. Trzy miesiące to czas na podjecie decyzji, co dalej.
Na wsparcie i dach nad głową liczyć mogą też mieszkanki powiatu kolneńskiego. Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy przy ul. Wojska Polskiego 69 w Kolnie ruszy jeszcze w tym roku. Będzie mógł przyjąć 10 osób.
Lata pracy nad sobą
By skutecznie rozwiązać problem przemocy w domu, ofiarom potrzebna jest kompleksowa pomoc, nie tylko policji, ale też psychologów i terapeutów. Trzeba zmienić myślenie o sobie i życiu.
- A to wymaga dużo pracy nad sobą - podkreśla kierownik Anna Maksymiuk.
W Kolnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje nowatorski program pracy ze sprawcami przemocy. Przez dwa miesiące pracują z nimi policjanci i terapeuci.
- Założenie jest takie, aby zmienić nawyki tego agresywnego zachowania na bardziej poprawne - wyjaśnia Krzysztof Sobieski, kierownik PCPR w Kolnie. - Zajęcia odbywają się w grupach, zwykle uczestniczy w nich do dziesięciu osób.
Projekt realizowany będzie do końca grudnia. Jak podkreśla kierownik Sobieski, za wcześnie jeszcze, by mówić o jego skuteczności, ale pozytywne jego efekty już są widoczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna