Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościuszko górą

Jerzy Kozłowski
Tomasz Wszeborowski, Ksenia Prokopienko i Bartłomiej Poteraj oraz dyrektor Jerzy Łuba
Tomasz Wszeborowski, Ksenia Prokopienko i Bartłomiej Poteraj oraz dyrektor Jerzy Łuba A. Gardocki
Łomża Bywały miejsca pierwsze, drugie. Tym razem jest trzecie, ale to nadal oznacza, że I LO w Łomży należy do najlepszych w kraju i regionie.

Ranking najlepszych w kraju szkół ponadgimnazjalnych przygotowywany jest od kilku lat przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy". Od początku swoje miejsce wśród elity polskich liceów ma I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Nie inaczej jest także w tym roku. Szkoła zajęła 37. miejsce w kraju (na 400 sklasyfikowanych) i trzecie w województwie podlaskim.
- To osiągnięcie zadowalające, ale oczywiście będziemy się starali o jeszcze lepsze - mówi Jerzy Łuba, dyrektor liceum. - W Stowarzyszeniu Szkół Twórczych współpracujemy i rywalizujemy z I LO w Białymstoku. Dwa lata temu my byliśmy najlepsi w regionie, tym razem oni.
Ranking bierze pod uwagę przede wszystkim osiągnięcia uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Łomżyńskie liceum miało w ubiegłym roku 13 finalistów. Byli to: Rafał Śledziewski (wiedza ekologiczna, opiekunka Stanisława Klimaszewska), Tomasz Leszczewski (wiedza o Polsce i świecie współczesnym, Katarzyna Lipska), Tomasz Wszeborowski, Bartłomiej Poteraj, Paweł Borkowski i Paweł Borys (geografia, Jolanta Radgowska), jeszcze raz Bartłomiej Poteraj (wiedza nautologiczna, Jolanta Radgowska), Katarzyna Kołakowska (biologia, Ewa Urbańska), Michał i Marcin Kotowscy (matematyka, Konrad Dunajewski), Artur Leszko (historia, Helena Kołomyjska), Ksenia Prokopienko i Agnieszka Rybicka (język rosyjski, Renata Ciecierska).
- Chyba nie jesteśmy dla kolegów jakimiś dziwnymi zjawiskami - mówią zgodnie Ksenia Prokopienko, Bartłomiej Poteraj i Tomasz Wszeborowski. - Może tylko z innych przedmiotów jest bardziej ulgowo.
Są zgodni także w tym, że zdobywaniem wiedzy i udziałem w rywalizacji budują sobie fundamenty pod przyszłe życie, studenckie i zawodowe. Mają też bardzo konkretne plany.
- Ekonomia - mówią Ksenia i Bartłomiej.
Dyrektor Jerzy Łuba podkreśla, że sukces jest zasługą przede wszystkim samych uczniów i ich nauczycieli. Czołówkę rankingu tworzą w większości szkoły z miast akademickich, współpracujące z wykładowcami uczelni.
- My takiego atutu nie mamy - dodaje Jerzy Łuba.- Ale za to jest ogromny entuzjazm i wiele godzin, także społecznej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna