Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowa nobilitacja

Maciej Gryguc, KAP [email protected]
Hanka Bielicka, rodowita łomżyniaka i Honorowy Obywatel miasta.
Hanka Bielicka, rodowita łomżyniaka i Honorowy Obywatel miasta. Fot. arch.
Region To bardzo delikatna sprawa - mówią samorządowcy o nadawaniu tytułów honorowych obywateli miast gmin. Zasłużeni nie mogą liczyć na zbyt wiele...

Szczególnie zasłużonym w rozwoju społeczno - gospodarczym miasta każdy z przyszłych Honorowych Obywateli Łomży już być nie musi. Rada Miejska zmieniła przepisy obowiązujące od 1974 roku.

Honory dla honorowych
- Nie ma mowy o żadnej weryfikacji dotychczas nadanych tytułów - zapewnia prezydent Jerzy Brzeziński. - Niezależnie od tego jakie są to postacie i jakie były motywy ich uhonorowania, są na trwałe zapisane w historii Łomży.
Samorząd uznał, że uchwała sprzed ponad 30 lat zawiera zbyt wiele anachronizmów np. sformułowanie o "Miejskiej Radzie Narodowej". Niektóre zapisy nowych regulacji zabrzmiały jednak dla radnych jak te z epoki PRL.
- Co to znaczy, że można pozbawić tytułu, jeżeli nasz honorowy obywatel "w rażący sposób naruszy zasady współżycia społecznego"? - dopytywał Jerzy Brodziuk. - Czy jak się rozwiedzie to już, czy to jeszcze za mało?
Możliwość pozbawienia honorów została przez radnych zachowana, ale - po konsultacjach - już tylko za prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo umyślne.
Pewne wątpliwości wzbudził także skromny zakres uprawnień, jakie przysługują Honorowym Obywatelom Łomży. Według nowej uchwały, są to tylko: prawo używania tytułu oraz udział "na prawach honorowego gościa" w sesjach Rady Miejskiej.
- Ja wiem, że to może być zaszczyt, ale może byśmy dołożyli chociaż bezpłatne przejazdy komunikacją miejską - postulował Maciej Borysewicz. - Powinniśmy ich wozić, a nie wsadzać do autobusu - replikował Jerzy Brodziuk.
Ostatecznie przeszła w głosowaniu wersja skromna. Honorowi łomżanie nie mogą liczyć jak np. Andrzej Wajda w Suwałkach na darmowy pochówek.

Nie tylko lokalne zasługi
W okresie przeszło 30 lat od ustanowienia tytułu Honorowego Obywatela Łomży, zostały w ten sposób wyróżnione 34 osoby. W czerwcu 1995 roku, w czwartą rocznicę swojego pobytu w Łomży, tytuł nadany został papieżowi Janowi Pawłowi II. Są w tym gronie luminarze polskiej nauki, np. profesorowie Witold Doroszewski, Henryk Samsonowicz czy Janusz Tazbir. Są też ludzie kultury z najsłynniejszą łomżanką Hanką Bielicką, Haliną Miroszową, malarzem Janem Dobkowskim. Ostatnim jak dotychczas uhonorowanym jest ksiądz Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich.
- Niewątpliwie ta lista powinna się powiększać - stwierdził Józef Babiel, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Odznaczeni przed laty
Znane i zasłużone osobistości doceniają także mniejsze miasta w regionie.
- Honorowym obywatelem Kolna jest papież Jan Paweł II - podkreśla Andrzej Duda, burmistrz Kolna.
O najdawniejszym honorowym kolnianinie burmistrz dowiedział się dopiero od swoich urzędników. To Stanisław Krupka, były wojewoda białostocki.
- Miejska Rada Narodowa nadała mu ten tytuł w maju 1948 roku - mówi Mirosław Bajorek, urzędnik z kolneńskiego magistratu. - W mieście jest ulica Stanisława Krupki.
Dopiero od roku zasłużonych dla miasta honorują także władze Wysokiego Mazowieckiego.
- Odznaczeniem zaprojektowanym na tę okazję nagradzamy tych, którzy są ważni dla miasta i regionu - podkreśla Jarosław Siekierko, burmistrz miasta.
Jedynego Honorowego Obywatela ma Zambrów. Od czterech lat jest nim zambrowianin z urodzenia arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Kłopot z historią
Samorządy "nowej epoki" (po 1990 roku) na ogół zweryfikowały już swoją historię zmieniając np. nazwy ulic. W Łomży nie chcą tego zabiegu rozszerzać na poczet honorowych obywateli. Choć wątpliwości są. Chociażby w przypadku kilku radzieckich wojskowych z oddziałów, które wyparły z miasta Niemców 13 września 1944 roku. Nie wiadomo, czy swoimi dalszymi losami na honory zasłużyli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna