Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księża rodzą się w mieście

Katarzyna Jabłonowska
Region. Jeszcze kilkanaście lat temu większość przyszłych księży wywodziła się ze wsi. Teraz ok. 50 proc. alumnów uczących się dziś w katolickich seminariach duchownych w Białymstoku, Łomży, Drohiczynie i Ełku pochodzi z miast.

W sumie w seminariach naszego regionu uczy się ok. 250 kleryków. A w seminarium prawosławnym w Warszawie do sakramentów przygotowuje się 30 osób, w tym 21 z woj. podlaskiego.
Na liczbę powołań największy wpływ ma postawa religijna rodzin. Stosunek młodych ludzi do Kościoła kształtują także duchowni i katecheci. Są takie parafie, skąd od lat do seminarium nie wstąpił żaden kleryk, ale są i takie, skąd niemal każdego roku wstępuje 1 lub 2, np. parafia pw. św. Jadwigi z Białymstoku.
- W całym kraju zauważono jednorazowy wzrost liczy powołań po śmierci Ojca Świętego - mówi ks. Wojciech Łazewski, rektor AWSD w Białymstoku.
Nieco inaczej było w seminarium w Drohiczynie, gdzie - jak podkreśla ks. rektor Tadeusz Syczewski - powołań było więcej po pielgrzymkach Jana Pawła II niż po Jego śmierci.
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też Prawosławne WSD w Warszawie. Niektórzy kandydaci próbują dostać się do szkoły nawet kilka razy.
- Od 7-8 lat na każde miejsce jest 2-3 chętnych. Musimy więc przeprowadzać i konkurs świadectw, i normalne egzaminy - mówi ks. mitrat Jerzy Tofiluk, rektor seminarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna