Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogi bunkier

Mirosław R. Derewońko
"Bunkier” ŁCK (widok od strony wejścia głównego z ul. Zawadzkiej) nie podobał się radnym Łomży
"Bunkier” ŁCK (widok od strony wejścia głównego z ul. Zawadzkiej) nie podobał się radnym Łomży 2G Studio
Łomża Sala na tysiąc miejsc, pracownie artystyczne i kręgielnia to część koncepcji architekta firmy, która chce obok postawić hipermarket.

Łomżyńskie Centrum Kultury śni się po nocach nie tylko łomżyniakom, ale i animatorom kultury. Radni Łomży będą dziś rozstrzygać, czy na inwestycję miasto stać. Przez lata mówiło się o ŁCK na pl. Niepodległości, ale prezydent Jerzy Brzeziński zaproponował ciekawszą lokalizację przy ul. Zawadzkiej, naprzeciw ul. ks. Anny, gdyż gros młodych łomżyniaków mieszka lub uczy się na os. Południe.
Wizja z fantazją
Spółka Echo Investment, starająca się o zgodę rady miejskiej na budowę hipermarketu przy ul. Zawadzkiej i Sikorskiego, zgłosiła się do ratusza z propozycją nieodpłatnego przygotowania koncepcji Łomżyńskiego Centrum Kultury w pobliżu planowanego od lat centrum handlowego.
- Nie chcemy tworzyć do szuflady, ale by powstał nowoczesny dom kultury - tłumaczył wiceprezydent Marcin Sroczyński radnym z komisji rozwoju, przedsiębiorczości i zagospo-darowania przestrzennego, którzy jako pierwsi ujrzeli propozycję architekta. - Potrzeba ośrodka edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, lecz to właśnie od rady miejskiej zależy, czy budowa ujęta w wieloletnim planie inwestycyjnym dojdzie do skutku.
Koncepcję gmachu ŁCK stworzył arch. Wojciech Gwizdak, zakładając powierzchnię 11 tys. mkw., z czego 3 tys. mkw. zająłby podziemny parking na 130 samochodów. Oprócz wielofunkcyjnej sali widowiskowej z garderobami i zapleczem ma powstać - jak określił dyrektor MDK-DŚT Roman Borawski - budynek Bonaru pomnożony o normalność, odpowiedni do typu zajęć i liczby uczestników. Przykładowo w podziemiach: klub muzyczny, kręgielnia i bar, na parterze sala konferencyjna, teatralna i muzyczna, a na piętrze sala do tańca i pracownia plastyczna. Nie zabraknie pomieszczeń dla instruktorów i szatni. Dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, do ŁCK z ul. Księżnej Anny pod ul. Zawadzką prowadziłoby przejście podziemne.
Twarde pytania radnych
Zanim komisja rozwoju jednogłośnie zaakceptowała potrzebę powstania ŁCK i sens dalszych prac projektowych, radni zgłaszali wątpliwości.
- Instytucje kultury mają za mało pieniędzy na działalność - mówił Tadeusz Zaremba i, jak Janusz Nowakowski, pytał o koszty budowy i eksploatacji ŁCK, o wynagrodzenia obsługi i ogrzewanie kolosa. - Chcemy poznać także koncepcję funkcjonowania ŁCK, aby nie stało się ono magazynem stęchłego powietrza.
Wiceprezydent Sroczyński prosił, by radni uwzględnili negatywny scenariusz, że Łomża nie pozyska na budowę pieniędzy z zewnątrz, tj. z Unii.
Maciej Głaz podkreślił, że decyzja co do ŁCK nie powinna zależeć od tego, czy radni poprą budowę hipermarketu przy ul. Zawadzkiej, czy drugiego planowanego przez spółkę Galeria Narew na Bawełnie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna